Merkezi scada ile farklı bölgelerden veri takip etme

ika1986

Üye
Merhaba arkadaşlar merkezi bir noktaya Scada kurarak farklı ilçe veya illerden yapılan basit ölçekli plc çalışmalarını izleyeceğim ve kontrol edeceğim. Bunun için direk scadadan farklı bölgedeki plclerden veri nasıl alabilirim acaba gsm router veya farklı nasıl yapabilirim tevcübeleri olan arkadaşlar bilgi paylaşırsa çok memmun olurum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Sadece görmek ve bazı değerleri değiştirmek midir gayeniz?

Merhaba arkadaşlar merkezi bir noktaya scada kurarak farklı ilçe veya illerden yapılan basit ölçekli plc çalışmalarını izleyeceğim ve kontrol edeceğim. Bunun için direk scadadan farklı bölgedeki plclerden veri nasıl alabilirim acaba gsm router veya farklı nasıl yapabilirim tevcübeleri olan arkadaşlar bilgi paylaşırsa çok memmun olurum.
Plc hakkında pek fazla bilgim yok ancak bazı plc modellerinin(siemens) server a data transferi yapabildigini duymuştum.
Eger ben yapacak olsaydım bir tane gsm veya wifi modem(telit gl965 veya esp8266) kullanır plc nin rs232-485 portuntan dataları alıp bir server'a gönderirdim.
Birde Plc lerde mqtt kullanılabiliniyormu onu araştırın derim.
HLK rm04 adında bir tane wifi modul var,bu modülün rs232,ethernet ve wifi baglantı özellikleri var.arayüzünden ayarlama yaparak bir server ile online durumunda data transferi yapabiliyorsunuz.incelemenizi tavsiye ederim.
Kolay gelsin.

İzlemek yerine göre out
Bu arada tia portal kullanıcısıyım
Yerine göre out tan, yerine göre bazı register ları değiştirmek istiyorumu anlıyorum.

Tia portalı bilmem,

Ama GMTCNT nin GLC496 model ürününü alırsan internet olan her yerden erişip izleme ve değiştirmeleri yapabilirsin.

Arayüzü kendi editörü ile düzenlenip internete yükleniyor. CPU nun ethernet girişine internet bağlamanız yeterli.

Herhangi bir port yönlendirme gibi ayarlar da yapılmıyor.

Gsm router nasıl bir şey ben de merak ediyorum uzaktan haberleşme konusunu.

Her PLC için bir OPC server oluşturup kayıt işlemi yaptırabilirsin.Sonra yapacağın şey o PC ye internet üzerinden bağlanıp verileri alabilirsin ve veri gönderebilirsin.

Her PLC için bir OPC server oluşturup kayıt işlemi yaptırabilirsin.Sonra yapacağın şey o PC ye internet üzerinden bağlanıp verileri alabilirsin ve veri gönderebilirsin.
Bu OPC server olışturma işlemi nasıl yapılıyor hocam?

Yapılabilir bir çok yöntem var.
yöntemler
mesafeye, internet olup olmamasına, gsm sinyalinin var olup olmamasına göre değişir.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri