Merdiven Şalteri atınca dairemde ki elektrikler gidiyor.

Merhaba yenş taşındım ve şöyle bir sorunum var. Bulaşık makinesi çalışırken 10-15 dk sonra apartmanın merdiven şalteri atıyor ve bizim katta sadece ben de ve genel merdiven ışıklarında elektrik gidiyor. Benim dairemle merdiven şalteri ne alaka anlayamadım. Geçen gün elektrikçi evin içinde şalterleri değiştirdi bir ilgisi olabilir mi? Yardımcılarınızı rica ediyorum ve eğer çözülmezse Tekirdağ çorluda yardımcı olabilecek var mıdır.

Merhaba yenş taşındım ve şöyle bir sorunum var. Bulaşık makinesi çalışırken 10-15 dk sonra apartmanın merdiven şalteri atıyor ve bizim katta sadece ben de ve genel merdiven ışıklarında elektrik gidiyor. Benim dairemle merdiven şalteri ne alaka anlayamadım. Geçen gün elektrikçi evin içinde şalterleri değiştirdi bir ilgisi olabilir mi? Yardımcılarınızı rica ediyorum ve eğer çözülmezse Tekirdağ çorluda yardımcı olabilecek var mıdır.
Merdiven dairesi lambalarının beslemesini sizin dairenizden yapmışlar.
Bazı binalarda görevli konutu olarak kullanılan dairelerden merdiven aydinlatma lambalarının beslemesi yapılıyor.
Elektrikçi kaç amperlik sigorta taktı bilmiyoruz ancak doğru davranış merdiven aydinlatma lambalarının beslemesini apartman ortak kullanım hattından yapmak, daire içi devrelerin sigortasını ayırmak ve uygun değerde sigorta kullanmak olmalıydı.
Bunun dışında elektrik faturanızı apartman yönetimi ödemiyorsa merdiven aydinlatma lambalarının elektrik giderleri sizin faturanıza yansıyordur. Sadece faturanıza yansimakla kalmayıp günlük kullanım ortalamasını da arttırarak bir üst fiyattan ödeme yapmanıza neden oluyordur.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Şunu dener misiniz?

Daire içi panodaki var ise ( olması lazım ) ana girişteki kaçak akım rölesini ( yada ana sigortanızı ) indirdiğinizde apartman içi aydınlatma çalışıyor mu?

Çalışıyor ise birde apartman panosundaki size ait olan sayacın çıkışındaki sigortayı indirdiğinizde apartman ortak alan aydınlatmaları çalışıyormu?

Bu iki durumdan birinde çalışmıyor derseniz olay kesinleşmiş olacaktır.

Şu son zamanlarda o kadar çok absürt uygulamalar kulaklarımıza geliyor ki artık şaşırıyorum. Komşuda yapılan işler çalışan cihazlar başka daireleri etkiliyor yada kaçak akım röleleri atıyor lambalar titriyor v.s. Kalite git gide düşüyor.

kolay gelsin.

Merdiven dairesi lambalarının beslemesini sizin dairenizden yapmışlar.
Bazı binalarda görevli konutu olarak kullanılan dairelerden merdiven aydinlatma lambalarının beslemesi yapılıyor.
Elektrikçi kaç amperlik sigorta taktı bilmiyoruz ancak doğru davranış merdiven aydinlatma lambalarının beslemesini apartman ortak kullanım hattından yapmak, daire içi devrelerin sigortasını ayırmak ve uygun değerde sigorta kullanmak olmalıydı.
Bunun dışında elektrik faturanızı apartman yönetimi ödemiyorsa merdiven aydinlatma lambalarının elektrik giderleri sizin faturanıza yansıyordur. Sadece faturanıza yansimakla kalmayıp günlük kullanım ortalamasını da arttırarak bir üst fiyattan ödeme yapmanıza neden oluyordur.
Böyle bir durum varsa alenen usulsüzlük bu. Hidrofor ya da asansör için illa ki ortak kullanım olması lazım. Onları da bu arkadaştan alacak halleri yok herhalde.
Şunu dener misiniz?

Daire içi panodaki var ise ( olması lazım ) ana girişteki kaçak akım rölesini ( yada ana sigortanızı ) indirdiğinizde apartman içi aydınlatma çalışıyor mu?

Çalışıyor ise birde apartman panosundaki size ait olan sayacın çıkışındaki sigortayı indirdiğinizde apartman ortak alan aydınlatmaları çalışıyormu?

Bu iki durumdan birinde çalışmıyor derseniz olay kesinleşmiş olacaktır.

Şu son zamanlarda o kadar çok absürt uygulamalar kulaklarımıza geliyor ki artık şaşırıyorum. Komşuda yapılan işler çalışan cihazlar başka daireleri etkiliyor yada kaçak akım röleleri atıyor lambalar titriyor v.s. Kalite git gide düşüyor.

kolay gelsin.
Mahallemize kurulan yeni iki kocaman siteye mahallemizdeki trafo merkezinden yeni besleme çekiyorlar. Bir kac gündür yolları kaziyorlar besleme hattı çekme için. Düşünüyorum hiç bu işlerin hesabını kitabını yapıyorlar mı. Yoksa yakında bu trafo var anca burdan elektrik alırız mi diyorlar. Derdimiz tasamiz hep günü kurtarmak millet olarak. Yarına Allah kerim. Yakında bende buralara kaçak akım atıyor etler bozuluyor yazarsam şaşırmayın.

Son düzenleme:
örneğin R fazıyla ana giriş W otomatından sizin daireniz ve merdiven lambaları beslenmiştir. sayaç sigortalarınız farklı olsa da selektivite sağlanmadığı için veya direkt ana giriş sigortası arızalı olduğu için ilk açmayı ana W otomat yapıyor olabilir.

örneğin R fazıyla ana giriş W otomatından sizin daireniz ve merdiven lambaları beslenmiştir. sayaç sigortalarınız farklı olsa da selektivite sağlanmadığı için veya direkt ana giriş sigortası arızalı olduğu için ilk açmayı ana W otomat yapıyor olabilir.
Sorun böyle çıktı evimde ki bir sigorta bağlantılı çıktı ve düzeltildi çok teşekkürler

Böyle bir durum varsa alenen usulsüzlük bu. Hidrofor ya da asansör için illa ki ortak kullanım olması lazım. Onları da bu arkadaştan alacak halleri yok herhalde.
Bazı eski yapılarda bu tür uygulamalar var. Eskilerde apartman yönetimi görevliye konut verdiği gibi elektrik ve su masraflarını da karşılardı. Bu nedenle o dönemlerde sorun olmuyordu. Yönetimler dışarıdan temizlik vs. hizmet almaya başlayınca görevlileri işten çıkartıp görevli konutunu binaya gelir olması için kiraya vermeye başladılar ve maalesef bu tür bağlantılar olduğu gibi kaldı. Örnekte olduğu gibi tesadüfi farkındalıklar olmasa kimsenin de aklına gelmiyor zaten.

O kadarda değil diyeceğim ama her şey olabilir.
Kombi tesisatı petekler ( ısınma ) olabilir?

Gece yatmissin sabah ikinci kiracı var evde.

Bu gidişle yakında olacağız .

Paranoya, aşırı endişe veya korkuyla karakterize edilen, sıkça mantıksız kuruntularla bilinen bir rahatsızlıktır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri