MDC701624 diye bir diyot var mantığını anlayamadım ne işe yarar

mdc701624.jpg

Değerli usta abilerim hoparlör yapmak için çin den alınan bir makinenin iç yapısını karıştırmışlar sistem iyice karman çorman olmuştu toparladık toparladık ama sonunda şu diyotun da yanık olduğunu tespit ettik. Şimdi temini için uğraşıyoruz lakin bu cihazın ne amaç ile üretildiği ve neden iki tane diyotun seri bağlanıp ortasından da bir uç çıktığını bir türlü çözemedim...

Kendimce yorumladığım şey bu diyot yüksek gerilim altında çalışacağı için iki diyotu seri bağlayıp 3 bin volt gibi değerlerde kullanabilmek amacı ile seri bağlandığı ama normal diyot olarak kullanmak için de ortasından bir pin alındığı gibi şeyler yorumladım ama ne olduğunu da çözemedim...

Mutlaka kullanan karşılaşan bir ustam vardır diye de sormak istedim yardımcı olursanız sevinirim....

Ekli dosyalar

• mdc701624.jpg
    mdc701624.jpg
    84.2 KB · Görüntüleme: 7
Ekli dosyayı görüntüle 85956
Değerli usta abilerim hoparlör yapmak için çin den alınan bir makinenin iç yapısını karıştırmışlar sistem iyice karman çorman olmuştu toparladık toparladık ama sonunda şu diyotun da yanık olduğunu tespit ettik. Şimdi temini için uğraşıyoruz lakin bu cihazın ne amaç ile üretildiği ve neden iki tane diyotun seri bağlanıp ortasından da bir uç çıktığını bir türlü çözemedim...

Kendimce yorumladığım şey bu diyot yüksek gerilim altında çalışacağı için iki diyotu seri bağlayıp 3 bin volt gibi değerlerde kullanabilmek amacı ile seri bağlandığı ama normal diyot olarak kullanmak için de ortasından bir pin alındığı gibi şeyler yorumladım ama ne olduğunu da çözemedim...

Mutlaka kullanan karşılaşan bir ustam vardır diye de sormak istedim yardımcı olursanız sevinirim....

Bu diyotu biz frekans suruculerinde kullanıyoruz. 3 fazli dogrultucu kısmında bundan 3 tane ve buna ek 3 tane de tristor ile tam dalga dogrultucu yapiyoruz. Neden 6 tane normal diyot değil? Çünkü kontrollü dogrultucu olarak calisiyor. Diğer türlü Elektrik verildiğinde sebeke hemen dogrultulup kapasitorde bekleyecekti.

Neyse sözün özü biz bu diyot blogunu köprü dogrultucu olarak kullanıyoruz. 1 den ac gerilim giriyor diğer diyotunda 2 ve 3 uclari birleşince köprü diyot oluyor.

Bu diyotu biz frekans suruculerinde kullanıyoruz. 3 fazli dogrultucu kısmında bundan 3 tane ve buna ek 3 tane de tristor ile tam dalga dogrultucu yapiyoruz. Neden 6 tane normal diyot değil? Çünkü kontrollü dogrultucu olarak calisiyor. Diğer türlü Elektrik verildiğinde sebeke hemen dogrultulup kapasitorde bekleyecekti.

Neyse sözün özü biz bu diyot blogunu köprü dogrultucu olarak kullanıyoruz. 1 den ac gerilim giriyor diğer diyotunda 2 ve 3 uclari birleşince köprü diyot oluyor.
Abi şu diyotları kullanarak yaptığın köprü diyot sisteminin bi şeklini çizer misin bir de kontrollü doğrultucu olarak çalışması konusunu birazcık açar mısın yani biraz teorik ve çizim ile açıklarsan daha güzel anlarım sanki...

Abi şu diyotları kullanarak yaptığın köprü diyot sisteminin bi şeklini çizer misin bir de kontrollü doğrultucu olarak çalışması konusunu birazcık açar mısın yani biraz teorik ve çizim ile açıklarsan daha güzel anlarım sanki...

Devreyi ben yapamadım hizmet verdiğim cihazlarda yüksek güçlü frekans sürücüleri var. Bu diyotlar bu sürücülerin sebeke gerilimini dogrultup kapasitor bankasında sarj ettiği kısımda var. Sistem trifaze olduğu için paralel bagli bur çok kapasitor bulunuyor. Bu kapasitorleri normal diyotla şebekeye baglarsak anlık aşırı yüksek akim çekebiliyor. Bu nedenle 3 fazli dogrultucunun 3 diyotu normal diğer 3 diyotu tristor olarak kullanılıyor. Tristorleri bir trigger board tetikleyetek kapasitorleri yavaş şekilde sebekeden aşırı akim çekmeden 15 - 20 sn gibi bir sürede tam sarj etmiş oluyor.

Birazdan bu kısımda ait bir sema eklerim.

Şimdi değerli abilerim bir hoparlör üreten makine var. bildiğimiz hoparlörlerin arkasındaki o yuvarlak mıknatıs aslında yuvarlak ama mıknatıs özelliği olmayan bir maden metal olarak geliyor.

Bu makinenin şok kısmına konuluyor makinede 4 tane kondansatör var ama jel araba aküsü kadar büyükler...

Bu diyotlardan 12 tane var ama makine 220 volt girişli. Aynı zamanda iri bir insanın iki yumruğu büyüklüğünde bir tristör ve o kadar büyüklükte bir de diyot var bir de 220 voltu 2500 volt a yükselten bir trafo var.

220 volt gerilim bu trafoya bir kontaktör üzerinden iletiliyor ve trafo çıkışı bizim bildiğimiz Ac 2500 gibi bir voltaja yükseltiliyor. Bu diyotlar bu voltajı doğrultup iki tane 500 watt direnç üzerinden o kondansatör gurubunu şarj ediyor... şarj olan kondansatörler mıknatıs yapılmak istenen metal madenin üzerine birden şok etkisi ile deşarj oluyor deşarj işlemini yapan ise tristör.

Şimdi makine çin malı bir makine üreticisi belli değil kimseye ulaşamıyoruz vs makineyi de kurcalamış bir çok şeyini bozmuşlardı hemen hemen bütün her şeysini yaptık.

Aslında burada bu diyotları kullanarak 2500 volt gerilimi doğrultabilmem gerekiyor. bir kısım şemalara ulaştık o şemalarda köprü diyotu bildiğimiz blok olarak çizmiş dolayısıyla da şu diyotlar ile 2500 voltu doğru akıma çevirebileceğim. 12 tane bu diyottan var ve kimisi ortasından bağlı bi kenarı boş kimisi her tarafından bağlı kimi kenarlardan bağlı orta boş :D

p261hpv.jpg

sh2rjmr.jpg

r4qtdo6.jpg

pfgrr3k.jpg

Sonuç eşittir şu en alttaki resimde olan doğtultma devresi bu diyotlar ile yapılı ve 2500 voltu doğrultacak bu diyotlar ile 2500 volt gerilimi doğrultmak için bu diyotları nasıl bağlamalıyım ?

Çünkü diyotun biri hızlı diyot gibi diğeri normal diyot gibi ölçülüyor... bana normal diyot gibi ölçülen taraflarını mı kullanmam lazım yoksa ikisini seri bağlıyıp tek diyot gibi mi kullanmam lazım yoksa nasıl bir yol izlemem lazım onun mantığı lazım abilerim...

Son semada ana mantık olarak sema anlatılıyor.

images (4).jpeg

Temel sema sizin anlattığınız gibi. İlk önce sebeke voltajı bir trafo ile yüksek voltaja çıkarılır. Bu voltaj bu diyotlarla dc ye çevrilir. Bu voltaj kapasitede biriktiriyor. Tristor ile bir bobin induklenir. Bu esnada manyetize edilecek çekirdek induklenerek mıknatıs yapılır.

Sizin uygulamada diyotlarin voltajı düşük ise seri bağlanarak yüksek voltaj dogrultmasi yapılmış olabilir. Ama aradan çıkan uçlar nereye gidiyor ona bakmak lazım.

Emin değilim ama kademeli bir cihaz olabilir. Farklı çekirdekler manyetize edilecek ise ve yüksek voltaj trafosu kademeli ise çıkış voltajida kademelendirilmek istenilmesi olabilir. Bunu çok cikisli bir kademeli adaptor gibi düşünebilirsiniz.

Ayrıca çıkışta opamp ile düzenlenmiş bir voltaj karsilastirici var. Buda bara voltajı istenen voltaja gelmeden çıkış vermemesi için kurulmuş. Bu durum ürün kalitesinin düşük olmaması için bir emniyet oluşturulmuş gibi.

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri