MCP2515 ile canbus okuma

erkan1525

Üye
Merhaba,
mcp2515 entegresiyle (Link: http://k1sa.tk/bp5N) arduino kullanarak 2021 honda civic araçtan gelen canbus verilerini okumaya çalışıyorum. Denemediğim örnek neredeyse kalmadı. İnternette bu lunan her örneği denedim ama bir okuma yapamadım. Ardiono mega kartım vardı. Arızalanmış olabilir diye 1 unu ve 2 tane daha mcp2515 aldım. Yine sonuç alamadım. Farklı geliştirme kartları var ama fiyatları yüksek diye almak istemedim.

Acaba benim araç mı canbus mesajlarını okutmuyor yoksa ben mi yapamadım. yada kullandığım mcp2515 mi okuyamıyor. Bilgisi olan var mı bu konuda yardımcı olabilecek.

şimdiden teşekkürler.

cırcır böceği sesleri :)
Okuma yapmayı başardım. Sorun bağlantı pinlerini tam düzgün bağlayamamış olmam ve birde kullandığım kütüphanedeymiş.

Fakat okuduklarını bir türlü anlamlandıramadım. Yaklaşık 50 farklı id ile birçok veri geliyor. Bazı ID lerle gelen veriler sürekli değişiyor. Fakat hiçbirini anlamlandıramadım. Mesela farları açınca, sinyal verince, motoru çalıştırınca, geri vitese takınca, frene basınca, camları indirince hiçbir ID de bir tepki okuyamadım.

üstad bende aynı konuya merak sardım. lojik analizör,arduino, arduino canbus modülü aldım, uğrasıyorum ancak aracın obd soketinin pin anlamlarını bulamadım internetteki uygulamalardaki canh ve can l karşılık gelen pinler benim aracımda boş o kadar aramama rağmen bulamadım. sizinde bu konudaki tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum. benim aracım 1996 model grand scharoke jeep. bi heyecanla başladım çakıldım kaldım

üstad bende aynı konuya merak sardım. lojik analizör,arduino, arduino canbus modülü aldım, uğrasıyorum ancak aracın obd soketinin pin anlamlarını bulamadım internetteki uygulamalardaki canh ve can l karşılık gelen pinler benim aracımda boş o kadar aramama rağmen bulamadım. sizinde bu konudaki tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum. benim aracım 1996 model grand scharoke jeep. bi heyecanla başladım çakıldım kaldım

Canbus 90 lı yıllarda geliştirilmiş zaten. 2000 lerden sonrada yaygın kullanımı başlamış. Güncel chipsetlerin okuyabildiği can verdiyonları 95-96 yıllarında geliştirilmiş diye biliyorum. Yani sizin araçta muhtemelen yok. Varsa bile okumanız çok zor olabilir.

Elm 327 modu ile aracın soketine bağlayıp telefondan torq programı ile hat kodlarını görebiliyorum. Burdan yola çıkarak obd var kanısına vardım ancak internetteki obd pinout karı ile benim arabadaki soketin pinleri farklı.
Canbus 90 lı yıllarda geliştirilmiş zaten. 2000 lerden sonrada yaygın kullanımı başlamış. Güncel chipsetlerin okuyabildiği can verdiyonları 95-96 yıllarında geliştirilmiş diye biliyorum. Yani sizin araçta muhtemelen yok. Varsa bile okumanız çok zor olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri