Max30100 nabız ve Oksimetre sensöru okuma sıkıntısı

Merhaba arkadaşlar elimde RCWL 0530( max30100 lu nabız ve Oksimetre karti) var. Bunu arduinoya bağlayıp nabız ve Kandaki oksijen saturasyonunu ölçmeye çalışıyorum. İ2c protokolü ile çalışıyor. beni fazla uğraştırmaz hallederim dedim ama hiç öyle olmadı.https://github.com/oxullo/Arduino-MAX30100 bu linkteki kütüphaneyi kullandım. İçinde bağlantı şeması filan da var. Ama ben int pinini semada gösterildiği gibi arduino nun d2 sine bağlayınca modül çalışmiyor. Pull up resistor filan kart üzerinde var zaten. Ben ayrıca koydum. Yine çalışmadı. En son alip int pinini direk 3.3v a bağlayınca kartin kırmızı isigi yandı. Normalde hiç tepki vermiyordu. 3.3v a bağlayinca kırmızı Led yandı. Ancak naptiysam bir türlu okuma alamadım karttan. Hani kod "pox.begin()" de kalıyor. İlerlemiyor. Kartı yerinden sökunce ekrana kalp ve kan saturasyonu yazıları geliyor ama hepsi sıfır gösteriyor doğal olarak. Ama kartı bağlayınca kod yine duruyor. Ekrana sadece "initializing MAX30100" yazısı çıkıyor. Ki bu zaten karttan okuma yapmadan önce serial ekrana işlemin başladığıni belli etmek için yazılan bir yazı. Ondan sonra okuma yaptığı için ve okuyamadigi için kalıyor. Daha once çalışan var mı bu kartla? Yardımcı olabilecek var mı acaba?

Katı 5v ile bekleyince sonuç veriyor ama bu sefer de parmağımı kartin üstüne koyunca ve hiç koymayınca sıfır gösteriyor. Parmağımı 1-2cm yukarıda tutunca da ölçüm yapıyor ama hatalı ölcumler. Bi fikri olan yok mu? Hiç kullanılmamış mi bu sensör?

Moderatör tarafında düzenlendi:
bende aynı devre üzerinde çalışıyorum ama hiç bir sayısal değer alamıyorum kodda ve sensör hakkında yardımcı olursan sevinirim.

merhabalar problemi çözdüm max30100 sensoru ir led current 50ma olarak ayarlanmıs 27ma denedim saturasyondan cıkmadı 14ma denedim saturasyondan cıktı sonuc vermedi
red led current daha fazla oldugu için red currentida 14ma ampere cektim sonuc verdi currentları register.h dan bulup max30100.h a ve rawdata.ino da düzeltmeniz gerekiyor eger yapamadıysanız düzeltilmiş kütüphaneyi aşagıdaki ekten indirip deneyin dönüş yaparsınız.

Ekli dosyalar

• MAX30100_14ma_ledcurrents.rar
    340.4 KB · Görüntüleme: 148
merhabalar problemi çözdüm max30100 sensoru ir led current 50ma olarak ayarlanmıs 27ma denedim saturasyondan cıkmadı 14ma denedim saturasyondan cıktı sonuc vermedi
red led current daha fazla oldugu için red currentida 14ma ampere cektim sonuc verdi currentları register.h dan bulup max30100.h a ve rawdata.ino da düzeltmeniz gerekiyor eger yapamadıysanız düzeltilmiş kütüphaneyi aşagıdaki ekten indirip deneyin dönüş yaparsınız.
Konuyu açtığımı bile unutmuşum :) cevap için teşekkürler. Konuyu açtıktan yaklaşık bir kaç gün sonra dediğiniz gibi register header dosyasındaki değerleri değiştirince çalıştı kart.şimdilerde en son kendim Max30100 gibi hem nabız hem de oksijen yüzdesini ölçen bir sensör tasarladım.onun üzerinde çalışıyorum. Cevap için teşekkürler.

Üzerinde çalıştığınız sensör veya max30100 red ve ir ledin phototransistor üstündeki etkisini nasıl ayırt ediyor biliyor musunuz ? Sanırım led driver 2 ledi ayrı zamanlarda tetkikliyor?

Üzerinde çalıştığınız sensör veya max30100 red ve ir ledin phototransistor üstündeki etkisini nasıl ayırt ediyor biliyor musunuz ? Sanırım led driver 2 ledi ayrı zamanlarda tetkikliyor?
nabız olayını ır ile alıyorum. normalde kızmızı led de ır led de yuksek bir pwm ile suruluyor . ayrı ayrı ır alıcıdan alınan data dan hem nabız hem de oksıjen mıktarı çekiliyor. Ben bunu yuksek pwm ile yapmadım. ır sürekli açık, kırmızı ise nabız eşik değeri diye tabir ettiğim ve kendımın belirledği bir eşiği geçince yanıyor ve o anda hem ır hem de kırmızı ışık açıkken ölçüm alıyor. nabız değeri eşiğin altına düştüğü gibi de kırmızı ledi kapatıp yine ölçüm alıyorum (bu altına düşme üstüne çıkma gibi olaylardan sonra dediğim o ölçümlere kadar mikrosaniye bazınca süreler geçiyor. hani 10 bit adc için bu süre ayırt edilemez durumda.)elimde hem ır +red hem de ır led değeri oluyor. bu şekilde de hem ır yi hem de red i ayrı ayrı bulabiliyorum. nabız verisi zaten hesaplanıyor her türlü. oksijen olayını ise ır ve kırmızı ledin değerlerini birbirinden çıkarıp yuzdelik orana cevirince olay bitiyor zaten. bır de benımkınde kırmızı led her nabız atışında yanıp söndüğünden nabız atımının sensor tarafından alınıp alınmadığı da rahatlıkla görünüyor. Tabi benimki fazlasıyla amator bir çalışma ama nabız verisi zaten kesinlikle doğru. oksijen miktarı ise max30100 ile karşılaştırılınca tutarlı sonuçlar veriyor. tek sıkıntım dediğim gibi çalışma şimdilik amatorce oldugundan sensorun uzerıne parmagı koyunca çok bastırınca veya çok hafıf basınca almayabiliyordu ilk versiyonda. şimdi iki üç tane örnek çıkardım. artık çok basma olayı halloldu gibi. yani parmağı direk bir kenetleyici ile bağlarsam sensor ölçüyor baya. bunun dışında güneşten etkilenme olayı var. onu halletmek için de büyük ihitmal etrafına bir parmaklık gibi birşey yapılmalı. hani dış ortam ışığından etkilenmesin diye.

nabız olayını ır ile alıyorum. normalde kızmızı led de ır led de yuksek bir pwm ile suruluyor . ayrı ayrı ır alıcıdan alınan data dan hem nabız hem de oksıjen mıktarı çekiliyor. Ben bunu yuksek pwm ile yapmadım. ır sürekli açık, kırmızı ise nabız eşik değeri diye tabir ettiğim ve kendımın belirledği bir eşiği geçince yanıyor ve o anda hem ır hem de kırmızı ışık açıkken ölçüm alıyor. nabız değeri eşiğin altına düştüğü gibi de kırmızı ledi kapatıp yine ölçüm alıyorum (bu altına düşme üstüne çıkma gibi olaylardan sonra dediğim o ölçümlere kadar mikrosaniye bazınca süreler geçiyor. hani 10 bit adc için bu süre ayırt edilemez durumda.)elimde hem ır +red hem de ır led değeri oluyor. bu şekilde de hem ır yi hem de red i ayrı ayrı bulabiliyorum. nabız verisi zaten hesaplanıyor her türlü. oksijen olayını ise ır ve kırmızı ledin değerlerini birbirinden çıkarıp yuzdelik orana cevirince olay bitiyor zaten. bır de benımkınde kırmızı led her nabız atışında yanıp söndüğünden nabız atımının sensor tarafından alınıp alınmadığı da rahatlıkla görünüyor. Tabi benimki fazlasıyla amator bir çalışma ama nabız verisi zaten kesinlikle doğru. oksijen miktarı ise max30100 ile karşılaştırılınca tutarlı sonuçlar veriyor. tek sıkıntım dediğim gibi çalışma şimdilik amatorce oldugundan sensorun uzerıne parmagı koyunca çok bastırınca veya çok hafıf basınca almayabiliyordu ilk versiyonda. şimdi iki üç tane örnek çıkardım. artık çok basma olayı halloldu gibi. yani parmağı direk bir kenetleyici ile bağlarsam sensor ölçüyor baya. bunun dışında güneşten etkilenme olayı var. onu halletmek için de büyük ihitmal etrafına bir parmaklık gibi birşey yapılmalı. hani dış ortam ışığından etkilenmesin diye.

benim anladığım kadarıyla önce ır ledin photodiyot üzerindeki akımını ölçüyorsun eğer nabız alırsan 2 sini beraber ölçüyorsun farkın oranından o2 saturasyonunu buluyorsun. Güzel çalışma kolay gelsin. bende bitirme projesi için max30100 ile çalışıyorum sanırım senin yaptıgına çok yakın fakat red sürekli yanıyor ir pwmle sürülüp pwm frekansında farkına ve farkının oranına bakılıyor cevap için teşekkürler

benim anladığım kadarıyla önce ır ledin photodiyot üzerindeki akımını ölçüyorsun eğer nabız alırsan 2 sini beraber ölçüyorsun farkın oranından o2 saturasyonunu buluyorsun. Güzel çalışma kolay gelsin. bende bitirme projesi için max30100 ile çalışıyorum sanırım senin yaptıgına çok yakın fakat red sürekli yanıyor ir pwmle sürülüp pwm frekansında farkına ve farkının oranına bakılıyor cevap için teşekkürler
datasheete bakıldığında ır ve kırmızı led hattı arasında pwm swicth var. hani zaten kırmızı led 50hz ve üzeri gibi bir frekansla açıp kapanınca insan gözünün o açıp kapamayı algılaması imkansız.Ben de datasheetteki diyagram ve açıklamalardan yola çıkarak topladım bendeki devreyi. Bi iki örnek de vardı nette ama sadece nabız devresiydi. Birde çıkışlar da pek iyi ddeğildi. benim şuanki devre direk karıncı ve kulakçıktaki ddeğişimi bile veriyor. üstelik baskı devre de değil henüz. pertinaks üzerine lehimlediğim devreden görebiliyorum EKG karakteristik çıkışını.

merhaba bendede aynı sorun var ne yaptıysam düzelmedi max30100 sensörümde hiç bir hareket yok kırmızı ışık yanmıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri