lcd sürmenin incelkleri

Kusura bakma usta ya... hata bende - proteusta o şekilde kalmış...
normalde asıl devrede onların yerleri değişik - senin tarif ettiğin gibi bağlı...
ilk baştan şemada gibi bağlıydı - çalışmadı tabi. Ilk baştan ters bağlı olduğundan yanmış olmasın display?

Sanmam ama yinede denemekte fayda var...
Fakat son anda dikkatimi bişey çekti

ekrana yazı yazdırmış ama hiç bekleme koymamışsın

Pic yazıları yazıyo ama sn okuyana kadar siliyo başka komutları işleme alıyo bu çok önemli bir noktadır ve hep atlamışsın buraya dikkat et istersen biraz zaman ver biraz daha çalışıyım bakayım nerelere bekleme koymak ister...

Çok sağol usta - yarın yeni bir display alıp deneyeceğim. Herşey için çok teşekkürler.

bence yeni display almadan önce zamanlama koy yazdırma komutlarının ardından yada bi üstteki konuyu incele bak son anda kafam çalıştı orayı dikkate al derim display alma...

Yukarıdaki yazını yeni gördüm - bir deneyeyim bakalım...
Ya da sen bir örnek verebilirmisin?

Bence display gitmiş usta - netten hazır çalışan kayan yazı dosyaları indirdim ve hem 16F84A hemde 16F628A ile denedim - sonuç değişmedi...
Yani olsa olsa display olabilir diye düşünüyorum :)

Bence hemen display gitmiş dememek lazım bir örnek vereyim onu deneyin ondan sonra display gitmiş dersiniz...

ÖRNEK:

DEFINE LCD_DREG PORTB
DEFINE LCD_DBIT 4
DEFINE LCD_EREG PORTB
DEFINE LCD_EBIT 3
DEFINE LCD_RSREG PORTB
DEFINE LCD_RSBIT 1
DEFINE LCD_BITS 4
DEFINE LCD_LINES 2

pause 500

lcdout $fe,1,"ABCDEFGHIJKLMNOP"
LCDOUT $FE,$C0,"ABCDEFGHIJKLMNOP"

DONGU:
GOTO DONGU

Eğer bu programda da göstermesse o zaman lcd sorunlu diyebilirsiniz çünkü kurallar tam olarak yerine getirilmiş bir programdır... dikkat ederseniz tanımlamalar yapılmış lcd açılacak kadar beklenmiş sonra yazılar yazdırılmış ardından program sonsuz döngüye sokulmuştur...

Evet usta - LCD uçmuş, her iki satırda da ABCDEFGH harfine kadar çıkıyor.
Yeni display almaktan başka çare yok gibi - büyük ihtimal ile ben ilk baştan besleme uçlarını yani VSS (+) VEE(-) bağladığımda LCD'nin bir kısmı uçtu, çünkü arkasında ki çipler baya bi ısındı :)

E bari geçmiş olsun diyelim cana gelmesin bizde çook lcd ler yaktık zamanında :) gerçi 2 yi geçmezde yinede yaktık

Evet usta - LCD gitmiş... :)

yenisi geldi - denedim, 16 karakter de görünüyor... :)
aslında LCD'ye yanmam da... hafta sonuna denk gelince insanın eli kolu bağlı oluyor,
içini kemiriyor.... :)

Forum istatistikleri

Konular
128,604
Kullanıcılar
450,606
Son üye
csancar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri