Kuru tip trafo sıcaklığı

redskymuscular

Katılımcı Üye
Iyi akşamlar
Kuru tip trafomuzun sicakligini istediler benden de. Acaba sicaklik degeri hucre ya da adp panosu uzerinde var mıdır. Enerji altinda oldugundan cok yaklasamadim ama uzerinde de yok gibiydi

Trafonun soğutma fanları panosundaki ısı kontrol, trafonun sıcaklığını 3 bölge halinde gösteriyor. Aşırı sıcaklıkta kesiciyi açtırıyor. Bu sistem yoksa Raytek yada termal kamera ile uzaktan ölçüm yapilabilir.

Son düzenleme:
1000 kva kuru tip trafo için ideal sıcaklık kaç olmalıdır?

110 C de kesici açıyor. 60 C yi gecmezse iyidir.

http://www.emo.org.tr/ekler/08ae30017dd59ab_ek.pdf
Termik Koruma: Tank üst seviyesinden alınan yağ sıcaklığı, farklı yöntemler ile, trafo tankı üzerine bağlı bir analog sıcaklık göstergesine aktarılır. Gösterge yolu üzerine, biri sinyal, diğeri açma yaptırmak üzere iki kamçı kontak yerleştirilir. Bunlardan ilki, sinyal-alarm almak istediğimiz (genellikle 60-70 derece) sıcaklığa, diğeri ise 80 derece ’ye ayarlanır. 80 derece ‘de açma yaptırılmasının nedeni, bu sıcaklıkta yağ özelliklerin değişmeye başlamasıdır.

5183DSCF9896.jpg

( Fotoda 50 derece alarm , 80 derece açma ayarlanmış )

BİZİM trafonun üzerinde herhangi bir sıcaklık göstergesi yok. kuru tip üzerinde hiçbir analog gösterge ve pano bulunmuyor. sıcaklık değeri tutulmuyor olabilir mi?

Son düzenleme:
sanırım sıcaklık ile ilgili panoyu buldum.
trafo odasından bilgiyi alıp enerji odasına bu panoda toparlamışlar.
25-29 derece arasında değişen bir sıcaklığa sabit

Ekli dosyalar

• 20160203_114736.jpg
    20160203_114736.jpg
    222.2 KB · Görüntüleme: 38
sanırım sıcaklık ile ilgili panoyu buldum.
trafo odasından bilgiyi alıp enerji odasına bu panoda toparlamışlar.
25-29 derece arasında değişen bir sıcaklığa sabit
Bir trafo için baya düşük bir sıcaklık sayılır 29 derece ; bu trafonun yağ sıcaklığı olamaz .İnsan vücut sıcaklığının 37 derece ; nasıl bir trafo insandan daha soğuk olur .

Bu mevzu ile ilgili bir düzeltme yapayım ; ben kontaklı termometre dışında pt 100 ve transmitterlı yağ sıcaklığı kontrol sistemleri de var sanıyordum ki sabahtan beri kendi bilgimden şüpheye düşüp araştırma yaptım . Yağ sıcaklığı kontrolünün kontaklı termometre dışında bir yöntemi ; araştırıp tespit ettiğim ve güvenilir bir ağabeyden teyit ettiğim kadarıyla yok .

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri