Klima Isıtmada Yüksek Amper Çekiyor

ilker3384

Üye
Beko 12000 BTU klima kapalı durumdayken çatıdan düşen bir cismin ince boruya çarpmasıyla boru yerinden çıkarak sistemdeki tüm gaz boşaldı. (R22) Boruyu havşalayarak yerine taktım. Sistemdeki havayı atmak için kalın borunun valfini kapayıp ince valf açık olarak gaz hortumunu subapa takarak çalıştırdım. 2-3 dk hava hortumdan dışarı çıktıktan sonra hortumu tüpe bağlayarak sisteme azar azar gaz verdim. Ampermetre soğutmada 5.5 amperi gösterdiğinde gazı kestim. Tüm bunlar soğutma modunda. Klimayı ısıtma modunda çalıştırdığımda 7-8 amper civarında çekiyor bazen 10 ampere dayanıyor. Bu özellikle dış ünite fanı devreye girdiğinde artıyor. Soğutmaya geçtiğinde 5.5 sabit. Boru kırıldığında o bölge sapsarıydı. Sorun kompresör yağının eksilmesinden kaynaklanabilir mi? Yada hangi nedenden?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Selamlar
Qaz sarjin fazla ola bilir.Qazi terazi ile vurursan daha iyi olurdu.
Kompressor normal calismazsa olur
4 yol arizali olursa olur.Tam acilmamis ola bilir
Kilcal boru tikanik ola bilir.Bunlari kontrol etmen gerek
Kolay gelsin

usta fazla gaz vermiş olabilirsin ısıtmada çekmesi gereken ampere göre gazını ayarla....kışın sogutma modunda gazını ayarlarken dış ortam soguk oldugu için basınç düşük olacaktır dolayısıyla amperde düşük olur seni yanıltır...terazin varsa grama göre ver ... terazin yoksa ısıtma modunda çalıştır heat pomp soketini yada kablosunu çıkararak gazını parça parça verip sıcakta çektigi akım ve yüksek basınca göre ayarla dış ünite fanının devreden çıkıp çıkmadıgını kontrol et... cihazın marka ve modeline göre r22 gazlı sistemlerde 350-400 psi civarında dış ünite fanı durur 300-350 psi civarında tekrar çalışır....

Yaptığım işlem vakum görevi görür mü? Kalın valfi kapatıp klimayı soğukta çalıştırınca siboptan atıyor havayı sonrada gazı veriyorum.

Selamlar
Vakumlaman daha iyi neticeler ala bilirsin.
Kolay gelsin

Elbette daha iyi netice olur ama bu yöntem hiçbir işe yaramaz mı, yani hiç yoktan iyi değil midir?

usta fazla gaz vermiş olabilirsin ısıtmada çekmesi gereken ampere göre gazını ayarla....kışın sogutma modunda gazını ayarlarken dış ortam soguk oldugu için basınç düşük olacaktır dolayısıyla amperde düşük olur seni yanıltır...terazin varsa grama göre ver ... terazin yoksa ısıtma modunda çalıştır heat pomp soketini yada kablosunu çıkararak gazını parça parça verip sıcakta çektigi akım ve yüksek basınca göre ayarla dış ünite fanının devreden çıkıp çıkmadıgını kontrol et... cihazın marka ve modeline göre r22 gazlı sistemlerde 350-400 psi civarında dış ünite fanı durur 300-350 psi civarında tekrar çalışır....
Usta yazını okudum Bi sorum olacak size ampere göre gaz verirken sıcakta çalıştırdığım zaman 4 yollu ya giden kabloyu u çıkartmam gerekiyor?aydınlatırsan sevinirim. Tşkrlr

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri