Kablo kesitine göre çekilen amper farkı ?

Merhaba üstadlarım herkese iyi akşamlar dilerim

Bende 12v 1500w inverter var 12v 60 ah lik mutlu akü ile 3/4 hp gücünde ekovat ve 60w fan motorunu çalıştırmaktayım.

İnverterin içinde çıkan, tam hesaplamadım ama yaklaşık 8mm kalınlığı ve 50 cm uzunluğundaki kablo ile sistem çalışırken inverter aküden ilk kalkışta 12amper sonrasında 8 amper 7 ampere kadar düşüyor. Kabloyu 2.5 - 3 metre 50lik nyaf kablo ile değiştirdiğim zaman inverter aküden kalkıştan 15amper sonra 10 11 lere düşüyor hal böyle olunca biraz kullandıktan sonra inverter devre dışı kalıyor büyük ihtimalle akü kapasitesi yetmediğinden. Benimde bu olay kafama takıldı.
Neden amper değeri değişkenlik gösteriyor ?
50 lik kablo yerine 35 lik kablo kullansam fark edermi ?
Bana 50lik kaynak kablosu kullan demişti teknik servisteki usta ama ben nyaf olan tipten aldım aralarında amper farkı oluşurmu ?

NOT: 220v sistem kalkışta 8amper sonra 4 amper çekmektedir.

Saygılarımla Dinçer

@serkan_48
@c.berkan

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu konuda Serkan daha bilgilidir.
Siz aküyü başka yerde şarj edip bu sistemin olduğu yere mi taşıyorsunuz?Akünün tam şarj aldığınızdan eminmisiniz ve akü yeni mi?
Kesit arttıkça direnç azalır kesit azaldıkça direnç artar kablonuzu 50mm lik kablo ile değiştirince 10 mm lik kablodan daha fazla akım geçmesi normaldir bu nedenle
Ayrıca DC elektrik dediğimiz akülerde depolanabilen elektrik uzun mesafelere AC dediğimiz Şebeke elektriği gibi uzak yerlere taşınınması zor ve pahalıdır.
Şehir şebekelerinde ilk olarak DC elektrik kullanılmış ama uzak mesafelere taşınması zor ve pahalı olduğu için AC elektriğe geçilmiştir.
50 lik kabloyu daha kısa tutup invertörden çıkan AC(şebeke elektriğini)daha uzun mesafeye daha az kayıpla taşıyabilirisiniz
50mm NYAF ile kaynak kablosu aynı akımı taşır ama kablonuzun kalitesi önemlidir
A marka kablo bakır-kalay karışımını olması gerektiği gibi yaparken B marka kablo çok daha az ve daha fazla-kalay ve başka metaller ekleyerek elde ettiği kabloyu 50mm kablo diye satıyor.Fakat kablo olması gerekenden daha az bakır içerdiği için çektiği akım daha düşük oluyor.Bu nedenle kaliteli kablo kullanmak çok önemlidir.

Son düzenleme:
Bu konuda Serkan daha bilgilidir.
Siz aküyü başka yerde şarj edip bu sistemin olduğu yere mi taşıyorsunuz?Akünün tam şarj aldığınızdan eminmisiniz ve akü yeni mi?
Kesit arttıkça direnç azalır kesit azaldıkça direnç artar kablonuzu 50mm lik kablo ile değiştirince 10 mm lik kablodan daha fazla akım geçmesi normaldir bu nedenle
Ayrıca DC elektrik dediğimiz akülerde depolanabilen elektrik uzun mesafelere AC dediğimiz şebeke elektriği gibi uzak yerlere taşınınması zor ve pahalıdır.
Şehir şebekelerinde ilk olarak DC elektrik kullanılmış ama uzak mesafelere taşınması zor ve pahalı olduğu için AC elektriğe geçilmiştir.
50 lik kabloyu daha kısa tutup invertörden çıkan AC(şebeke elektriğini)daha uzun mesafeye daha az kayıpla taşıyabilirisiniz
50mm NYAF ile kaynak kablosu aynı akımı taşır ama kablonuzun kalitesi önemlidir
A marka kablo bakır-kalay karışımını olması gerektiği gibi yaparken B marka kablo çok daha az ve daha fazla-kalay ve başka metaller ekleyerek elde ettiği kabloyu 50mm kablo diye satıyor.Fakat kablo olması gerekenden daha az bakır içerdiği için çektiği akım daha düşük oluyor.Bu nedenle kaliteli kablo kullanmak çok önemlidir.

cebabınız için teşekkür ederim :)

işin detayı burda :)

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/skoda-pick-up-klima.121324/

araç içi klima yapmayı deniyorum inverteri akünün yanında koyacak yer yok ek olarak kaput içinde aşırı ısıdan devre dışı kalıyor o yüzden içeriye alıyorum.

Ek olarak cihazın orjinal kablosu 10mm kablodan alsam 3 metrelik onu çeksem bir sıkıntı olurmu ? Kablo kesiti hesabı yapmak istiyorum ama şu enerji düşümü nedir nasıl hesaplar nasıl öğreniriz bi anlayamadım

Moderatör tarafında düzenlendi:
..başka bir akü ile deneyin.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri