Kablo Kesiti Tayini

arkadaşlar size çok basit gelebilir ama işin içinden çıkamadım lütfen yardımcı olurmusunuz 11 kw lık motora 40 metre mesafede kaçlık kablo yeterli ben trifaze olanlar için 0.0124*mesafe*kw/3 monofazeler için 0.074*mesafe*güç/1.5 olarak hesaplayıp bir üst kesiti kullanılır diye biliyoıum ama hesaba göre 2.5 luk kablo yeter ama özelde kime sorduysam 4 lük hatta 6 lıkkablo lazım diyorlar birisi allah rızası için detayları açıklayabilirmi

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

Forumda cok sayıda kaplo hesaplama formüleri ve kaplo heasplama programları var
bu konu daha önce işlendi araştır

ben program degil nasıl yapılacagfı hakkında bilgi ögrenmek istemiştim ve yaptıgım işlem dogrumu veya nerde yanlış yapmışım lütfen yardımcı olun

4*4 nym yeter çünkü 11 kw 22 a ceker 4*4 32 amper tasır 4*2,5 25 amper tasır ama sınır oldugu için pek terçih edilmez 4*6 40 amper tasır

arkadaşım motor etiketinde şebekeden çekeceği akım değeri mevcut ona göre kablonu seçebilirsin. Hesaplama işi biraz uzun motorun verimini bilmen lazım.

22 kw.motor ortalama 44 amp.ceker, bu dogru. Genel kural bu motor yıldız üçgen çalışacaktır. Yani her bir koldan yaklasik,22 amp.gececekdir. 4 mm.kablo 45 amp.tasimaktadir.Buna gore 4 mm yeterli görünmektedir. Ama biz, ihtiyatlı olarak 6 mm.ce
ker ve oneririz...

Sent from my GT-I9500 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

gerilim düşümü hesabı yapmakta fayda var. kablo kesitleri sadece çekilen akıma göre belirlenmiyor.

%e= k*l*N*10^-7
= 20,6 (6 lık kablo için) * 40 * 11000 * 10^-7
=0,91 < 1,5 uygundur

hesaba göre 6 lık kablo en uygunudur.

1mm^2 kesitli kablodan max 5.5A geçebilir. Buna göre hesapta yapılabilir.

Kısa mesafede AKIM uzun mesafede GERİLİM DÜŞÜMÜNÜ göz önüne alınız

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…