Kablo kesiti hesaplama..

NATUREL41

Üye
değişik sitelerden Kablo kesiti hesaplama için formül araştırdım çok komik sonuçlar çıkıyor..
300 kw lık bir panoya kaçlık Kablo beslemesi çekmeliyim. mesafe 50metre..
standart bir formül yokmu memlekette..?

s=200.L.I/K.U.e bu formül çıkıyor karşıma ama mantıksız..

sadece mantıklı bir formül belirtilmesi yeterli

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
değişik sitelerden Kablo kesiti hesaplama için formül araştırdım çok komik sonuçlar çıkıyor..
300 kw lık bir panoya kaçlık Kablo beslemesi çekmeliyim. mesafe 50metre..
standart bir formül yokmu memlekette..?

Yükün nedir 300 kw derken motor felan mı ? mesafe kısa olduğu için gerilim düşümü için kesitin küçük çıkması normaldir.Bu yüzden akım kontrolüne bakacaksın 300 kw cosinüsü 0,8 alırsan akım değerin 570 amper olur yaklaşık buradan da kesit olarak 2 adet 3x95 lik işini görür.

Birde sen hesaplamayı nasıl yapıyorsun açıklarsan yardımcı olabiliriz

Yükün nedir 300 kw derken motor felan mı ? mesafe kısa olduğu için gerilim düşümü için kesitin küçük çıkması normaldir.Bu yüzden akım kontrolüne bakacaksın 300 kw cosinüsü 0,8 alırsan akım değerin 570 amper olur yaklaşık buradan da kesit olarak 2 adet 3x95 lik işini görür.

Birde sen hesaplamayı nasıl yapıyorsun açıklarsan yardımcı olabiliriz

hesaplamayı bu formüle göre yapıyorum. gerilim düşümünü %3 olarak hesaplıyorum. belkide gerilim düşümünde hata yapıyorumdur..
bu formüle göre 300kw'lık bir motora 95'lik kablo çekilmesi gerekiyor.. bu rakam çok düşük.

Ekli dosyalar

• formul-3.jpg
    formul-3.jpg
    19.6 KB · Görüntüleme: 295
Sen yalnızca gerilim düşümü hesabı yapıyorsun. Öncelikle akım hesabı yapıp en az hangi kesitte kablo kullanman gerektiğine bakacaksın. Daha sonra o verileri gerilim düşümü hesabında koyarak gerilim düşümünün olması gereken değerini sağlayıp sağlamadığına bakacaksın. Sağlamıyorsa kesiti artırarak sağlayan değeri bulacaksın yada senin yaptığın gibi eğer %3 gerilim düşümü değerini sağlayan kesitten daha yüksek bir kablo akım taşıma ile çıktıysa herhangi bir sorun olmayacaktır. O yüzden öncelikle gücüne göre akımını ve akımına görede kablo kesitini tayin etmen gerekli.

hesaplamayı bu formüle göre yapıyorum. gerilim düşümünü %3 olarak hesaplıyorum. belkide gerilim düşümünde hata yapıyorumdur..
bu formüle göre 300kw'lık bir motora 95'lik kablo çekilmesi gerekiyor.. bu rakam çok düşük.

Önceki mesajımda da sana anlatmaya çalıştım kısa mesafede gerilim düşümü hesabında hangi formülü kullanırsan kullan hep küçük değer çıkar çünkü mesafe kısa.Bu o formülün yanlış yada hatalı olduğunu göstermez.Kural olarak şöyle bir uygulama yapılır hem akım yönünden hemde gerilim düşümü yönünden tesis incelenir.Her iki yönden de kurtarıyorsa o iletken kullanılabilir.Fakat pratik olarak ben çok kısa mesafeye gerilim düşümü hesabını çok uzun mesafeye de akım kontrolü yapmaya gerek görmüyorum.Nedenine gelince çok kısa mesafede akım yönünden kurtarıyorsa gerilim düşümü yönünden de kurtarır.Tersi durumda da uzun mesafede gerilim düşümü yönünden kurtarıyorsa akım kontrolü hesabı yapmaya gerek kalmaz.

Son düzenleme:
EMO'nun motorlar için kullanılan kablo kesitleriyle ilgili dosyası vardı. İnternette araştırıp bulabilirsin.

herkese iyi aksamlar. 40 kw ( soguk hava deposu için kompresor) mesafe 60 metre 5x16 bakir kablo yada 5x25 aleminyum yeterlimi degilmi.tesekkurler

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri