Jeneratör ruhsat kabulü proje onayı

dragon0658

Üye
Merhaba
IMG_20210815_195341.jpg

Saygı değer Forum üyelerine bir sorum olacaktı Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

ekte kabataslak çizdiğim bir resimde de göreceğiniz üzere jeneratör ruhsat kabul işlemleri için ilgili kuruma sunulan tek hat projesinde transfer şalterlerinden sonra 2500 A bir TMŞ şalter daha isteniyor. Bu işletme 6 yıl önce kurulmuş Ama ne hikmetse jeneratör ruhsat kabulü işlemleri için bu yıl bu düzenleme olduğundan işletmeye yazı gönderilmiş kabul işlemlerinde projede 2500 A TMŞ şalter olmadığı için proje onaylanmamış sebebi Bakım esaslarına uygun olarak 2500 A lik bir tmş daha konması gerekliymiş. Bu şekilde ortak baranın devamlı enerjili kalma durumu oluşuyormuş. Diğer istenen tüm eksikler giderildi ama bunda takıldık.

Bende diyorumki bakım durumu oluştuğunda Adp elektriğinin komple kesilmesi durumunda trafo köşkü AG çıkışındaki 2500 A TMŞ off edilir ardından jeneratör çıkışındaki 1600 A TMŞ off edilir. İtiraz etme durumumuz varmıdır ? mevcut şekilde projenin onaylanması için ne yapılabilinir?

Konu hakkında görüşlerinizi rica ediyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bizim görüşümüzden ziyade,enerji sağla-
yıcı kuruluşun prensipleri önemlidir.Ya on-
ları kendi görüşünüze ikna edeceksiniz,ve-
ya,onların dediğini yapacaksınız.3. yol yok.

Bizim görüşümüzden ziyade,enerji sağla-
yıcı kuruluşun prensipleri önemlidir.Ya on-
ları kendi görüşünüze ikna edeceksiniz,ve-
ya,onların dediğini yapacaksınız.3. yol yok.
Sami bey

Öncelikle Görüş bildirdiğiniz için teşekkür ederim.

Enerji sağlayıcı kuruluşun prensibi neden 6 yıl önce uygulanmadı da şimdi uygulanmak isteniyor anlam veremedim bu konudaki ısrarım bundan. Çünkü onların dediklerini yapmak zorunda kalırsak ( bana göre mevcut hali güvenlik risk teşkil etmiyecek durumda) dağıtım panosunda bir çok revizyona gitmemiz gerekecek ve 24 saat çalışan sistemi belki 1 yada 2 gün durdurmak gerekecek. Ayrıca hem üretim kaybı hemde ek masraflar ortaya çıkacak. Epdk yada başka bir kuruma dilekçe yolu ile başvuru yapılabilinirmi? Bir yol bulmamız gerekiyor

Bu konu ile ilgili kanun çıkalı 20-30 yıl ol-
du.Kanunda,ayrıntılar yok.Genel uygulama
çiziminize ilaveten,jen. devresinde de öl-
çüm sayacı ve transfer şalterleri arasında
elektriki kilide ek olarak mekanik kilitte is-
teniyor olması.Bazı işbilmez tedarikciler,
makina için 5 yıl ( model ) şartı bile ileri sürebiliyorlar.EPDK dışında ( o da hikayesi
tabi ) şikayet mercii yok.Ya bu deve güdü-
lecek,ya bu diyardan gidilecek.Yeni döne-
min ! kuralıda bu.

Sizin işletme 6 yıl önce kurulmuş iyiymiş bizimki 20 yıl önce kurulmuş, istedikleri gibi şalterde var ama 20 yıl sonra jeneratör kabulü için yazı gönderelim demişler..Sanırım zamanında neyi kabul ettiklerinden bi haberler...Sorsan niye yazı gönderdiklerini kendileri de bilmez.

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri