Jeneratör çalışırken yazmayan sayaç devresi

emodiyator

Profesyonel Üye
Herkese iyi geceler uzun süredir kafamı kurcalayan bir konuda aklıma bir fikir geldi sizlerle paylaşmak istedim.Yorumlarınızı bekliyorum.Hepimizin bildiği gibi gerek mesken aboneleri gerekse de resmi kurum ve ag. abonesi olan müşterilerde çok büyük bir sorundur, jeneratör çalışırken sayacın yazması durumu.Forumda bu mesele ile ilgili bir çok konuyu inceledim sonuç olarak ortak fikir her aboneye ayrı transfer panosu ayrı hat çekilmesi gibi çözümler sunulmuş fakat maliyet yüksekliği nedeniyle bir çok kişi bu sorununa çözüm üretememiştir.Kendim bir devre tasarladım bu konuyla ilgili ;

Devrede klasik olarak Şebeke ve jeneratör kontaktörlerinin çıkış uçlarının bara yada kablo vasıtasıyla şöntlenmesi durumu bu konuda çözüm üretmeyi zor hale getirmektedir.Bu nedenle iki kontaktör arasındaki kısa devre barasını iptal ederek sayaca ters ten enerji vererek yükün sayaçtan önce kalmasını sağlayarak sayacın yazmadığına kanaat getirdim.Bu devre 1 sayaç için tam çözüm çoklu bir fazlı aboneler için ise 6 aboneye 1 kontaktör le sorun çözülüyor.Eğer daireler 3 fazlı ise her daireye 1 kontaktör sorunu çözüyor.Devreyi ekliyorum alta inceleyelim

kbWBN9.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar bu çizim 6 sayaç ve için çözümdü şimdi bunu daha da geliştirdim.Şuan istediğim kadar sayacı jeneratör çalışırken yazdırmadan çalıştırabilirim.Fakat kimse olumlu yada olumsuz bir mesaj yazmadı.Özellikle üstadlardan ses çıkmadı ilgilenen olursa detaylı anlatabilirim.

Arkadaşlar bu çizim 6 sayaç ve için çözümdü şimdi bunu daha da geliştirdim.Şuan istediğim kadar sayacı jeneratör çalışırken yazdırmadan çalıştırabilirim.Fakat kimse olumlu yada olumsuz bir mesaj yazmadı.Özellikle üstadlardan ses çıkmadı ilgilenen olursa detaylı anlatabilirim.

Şemayı tam anlayamadım.Biraz daha açıklama yapabilirmisiniz.

Şekilde görünen şebeke ve jeneratör yazan kutucuklar transfer kontaktörüdür.Klasik sitemde iki kontaktörün arasına bara ile köprüleme yapılıp bu bara dan da yük tarafına bağlantı verilerek işlem yapılmaktadır.Hem jeneratörden hemde şebeke kontaktörün den gelen enerji aynı hat üzerinden beslendiği için her halükarda saatin girişine enerji gelmektedir.Buda hem şebeke de iken hemde jeneratörde iken sayacın yazmasına neden olmaktadır.Resme dikkat ederseniz aradaki köprüyü iptal edip sayaç çıkışına enerji verdiğim için yük kısmı da enerjinin geliş yönüne göre girişte kaldığından herhangi bir tüketim yapmamaktadır.Sayaç sayısı çoğaldıkça sadece kontaktör sayısını artırarak istediğiniz kadar aboneye enerji verebilirsiniz. Resimdeki bağlantı sadece 6 sayaç için daha fazlası için ufak bir değişiklikle çok daha fazla abone besleyebiliriz.

Son düzenleme:
Arkadaşlar daha farklı bir devre ile jeneratör ve transfer panosu biribirinden uzak dahi olsa çözüm üretilebiliyor.Bulunduğum bölgede genelde bu sorun var

Şebeke ve generatör, panoya ayrı ayrı TMŞ ile baglanır. Saya. çıkılı kontaktöre gider,Generatör TMŞ si,nden gelen beslemede, her bır daıre için mote edılen kontaktöre gider, her bir daire için iki kontnktör olur ve aralında elktrıkli kılıtleme vardır. Bobınlerıne, şebeke ve generatörden enerji verilir.
Sayaclarda, generatör çalışırken, sarfıyat yazmaz. Daıre sayısı sonsuzdur.

Şebeke ve generatör, panoya ayrı ayrı TMŞ ile baglanır. Saya. çıkılı kontaktöre gider,Generatör TMŞ si,nden gelen beslemede, her bır daıre için mote edılen kontaktöre gider, her bir daire için iki kontnktör olur ve aralında elktrıkli kılıtleme vardır. Bobınlerıne, şebeke ve generatörden enerji verilir.
Sayaclarda, generatör çalışırken, sarfıyat yazmaz. Daıre sayısı sonsuzdur.

Örnek bir şema paylaşabilirmisiniz ?

Bir ra çizmeye çalısayım. pc de çizim programı formatda gitti.

Günaydın. Sayaç yazdırmak istemiyorsan ATS çıkış şöntünden sonra her abone için sokomec şalter kullanabilirsin. Dağıtım şirketiniz kabul edermi bilemem. Burda Genelde yapılanlar, şönt kullanılmadan yapılacak ise jeneratör kontaktöründen çıkıp jeneratöre ait panonun barasına oradan abone jeneratör kontaktörüne, sayaç çıkışlarıda abone şebeke kontaktörüne girip çıkışları şöntlenerek abone besleniyor. Birde çizimde x kontaktörünü şebekede yükler karışmasın ama jeneratörde yükler karışsa da bi problem olmaz diye kullandın sanırım.

Günaydın. Sayaç yazdırmak istemiyorsan ATS çıkış şöntünden sonra her abone için sokomec şalter kullanabilirsin. Dağıtım şirketiniz kabul edermi bilemem. Burda Genelde yapılanlar, şönt kullanılmadan yapılacak ise jeneratör kontaktöründen çıkıp jeneratöre ait panonun barasına oradan abone jeneratör kontaktörüne, sayaç çıkışlarıda abone şebeke kontaktörüne girip çıkışları şöntlenerek abone besleniyor. Birde çizimde x kontaktörünü şebekede yükler karışmasın ama jeneratörde yükler karışsa da bi problem olmaz diye kullandın sanırım.

Scomec şalter bir dünya para ben en ekonomik ve pratik çözüm için çizdim devreyi yoksa her daireye transfer panosu kurarak çözülebiliyor ama maliyet çok çok büyük oluyor.Bu sıkıntı özellikle resmi kurum lojmanlarında oluyor.Toplam da 200 abonenin olduğu yerler var ve bazılarında jeneratörle sayaçlar arası 500 metreden fazla

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri