jenaratör sorusu(yardım)

Tel.Eng.

Üye
arkadaşlar merhaba. elektromekanik dersi alıyorum, bölümümden epey uzak ama en mantıklı seçmeli dersim buydu. fakat hiçbir şey anlamıyorum gerçekten, hoca teorik kısmı verip hiçbir örnek çözmüyor ve afallayıp kalıyoruz. şu sorular için bana bir yol yordam gösterirseniz çok iyi olur, bir şekilde finale hazırlanmam gerekiyor çünkü. şimdiden teşekkürler.

Serbest uyarmalı bir dogru akım generatörü 1750 dev/dak ile döndürülmektedir. Generatör bosta
çalısırken rotor gerilimi 120 V'dur. Bu durumdaki uyarma akımı 3.24 A'dir. Toplam rotor direnci 0.5 ohm'dur.
a)Generatörün esdeger devresini çiziniz. Elektrik ve mekanik yanlara iliskin denklemleri yazınız.
b)Uyarma sargıgı toplam direnci 34 ohm olduguna göre uyarma geriliminin degerini bulunuz.
c)Makina lineer kabul edildigine göre gerilim katsayısını bulunuz.
d)Devir sayısı 1500 dev/dak'ya düsürüldügünde bosta rotor gerilimini bulunuz. Aynı çalısma kosulu için
generatörün 6 A ile yüklenmesini saglayacak yük direncini bulunuz. Generatörün verimi %94 olduguna göre
generatör girisine uygulanan mekanik gücü bulunuz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
tek fazlı 4kutuplu 1500 devir ikaz devresinde daimi devre kondasatör olan altarnatör sarım ve bağlantı şekli

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri