Irfz44n ' ün aşırı ısınma sorunu

Merhaba arkadaşlar , elimdeki oto amfimin irfz44n transistörleri aşırı ısınmaktadır.
Amfide toplamda 12 adet irfz44n var. Hepsi bordtan ayırıp tek tek kontrol etmeme rağmen arızaya rastlayamadım. Muhtemelen kısa devre var çünkü elektriği verince direkt olarak enerji kabloları dahil tüm power transistörleri çok ısınıyor. Mevcut olan ic transistörü de değiştirdim fark eden birşey olmadı. Kondansatörlerde şişme , ısınma Yok. Ancak zener diyotlardan şüphe duymaya başladım.
Sizin Öner'iniz nedir ? Nasıl bir takip yapmalı ve neleri kontrol etmeliyim ?
Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_3264.JPG
    IMG_3264.JPG
    298.6 KB · Görüntüleme: 34
İlk önce çıkış diyotlarını kontrol et.çıkış transistörlerini boşa al.Denerken sigorta atmıyor kaç amper acaba.? ıc transistörü numarası kaç ? Bir de resimdeki transistörleri kontrol et.Eğer kontrollerinde sonuç alamazsan , zener diyotlar dahil : IRF lerin hepsini yenile derim.
AMPFİ  IRFZ44.JPG

İlk önce çıkış diyotlarını kontrol et.çıkış transistörlerini boşa al.Denerken sigorta atmıyor kaç amper acaba.? ıc transistörü numarası kaç ? Bir de resimdeki transistörleri kontrol et.Eğer kontrollerinde sonuç alamazsan , zener diyotlar dahil : IRF lerin hepsini yenile derim.
Ekli dosyayı görüntüle 43293
Merhaba, öncelikle yardımınız için teşekkür ederim.
Ic transistörü TL494CN
Amfide 3*20 amper sigorta mevcut.
Çıkış transistörleri ile ilgili olduğunu düşünmüyorum çünkü öyle bir sorunda amfi kendini korumaya alıyor. Şuan amfinin arıza ışığı dahi yanmıyor o derece problemli bir durum.
Irfz44 leri hepsini boardtan ayırıp tek tek multimetre ile ölçtüm herhangi bir soruna rastlamadım.

Ekli dosyalar

• IMG_3265.JPG
    IMG_3265.JPG
    247.9 KB · Görüntüleme: 18

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular