IRF7240 MOSFET gerilimi üzerinde tutmuyor

eembbk

Üye
Merhabalar,

Kullandığım devrede 3.3V ile beslenmekte ve ICL3221EA haberleşme entegresinin iletime geçmesi için IRF7240 Pkanal mosfetin iletime geçmesi gerekli.

Haberleşme entegresinin besleme voltajını almadığını tespit ettim bunuda uçları mosfete gidiyordu. Mosfet Drain-source arası kısa ince saç kılı bakır tel attım iletime geçti ve 3.3V karta ulaştı ancak yerine yeni aldığım IRF7240 mosfeti taktığımda mosfet voltajı 3.3Vu üzerinde tutmuyor kapasitöör ile paylaşıyor voltajı örneğin 2.10V mosfette ise kapasitör üzerinde 1.20 V oluyor ve mosfet boşalıyor sürekli, sebebi nedir yardımcı olur musunuz devre şeması yok , kartın görselini ve mosfetin datasheetini paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

• IRF7240 (1).PDF
    234.9 KB · Görüntüleme: 9
Mosfetin threshold voltaji 3.3v un ustunde. Daha farkli bir mosfet secmen gerekiyor.

Devre şeması yok işte eski bir cihaz bu devreye ait herhangi bir şema yok, LT1074CT voltaj regülatörü Vin Vsw pinlerinde de hiçbir şey gözlemleyemiyorum.

Mosfetin threshold voltaji 3.3v un ustunde. Daha farkli bir mosfet secmen gerekiyor.
boyadığım mosfet gerilimi tutmuyor dediğim. peki bunu nasıl anladınız -1 ve -3v aralığında diyor 3.3 bu sınırın içinde olmadığı için mi

Ekli dosyalar

• ırf7240.jpeg
    ırf7240.jpeg
    193.3 KB · Görüntüleme: 19
Ne kadar akim akitmak istediginizi bilmiyorum. Dokumanin 4. sayfasinda 6 nolu grafikte vadi bolgesi 4 volta cok yakin.

2. sayfadaki ilk tabloda Vds=Vgs durumu icin Vth degeri 3V verilmis. Bu da senin uygulaman icin yuksek.

Orjinal mosfetde ayni isimde ise ve yenisini piyasadan aldiysan Farnell gibi firmalardan urunu getirtmen gerekecek.

Aldıgın mosfetin üzerindeki sembolleri birebir IAR firmasının sembolu ile aynımı diye kontrol et,piyasada çok fazla yan sanayi ürün var.Orjinal ürün olmadan benzer sorunu bende yaşamıştım.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri