Inverter 51 ve 03 hatası çözümü nedir ?

korkmaz_design

Yönetici
Yönetici
Yönetici
5kva akıllı inverterde 03 ve 51 hatası alıyorum bazen 51 bazen 03 veriyor,

harici Şebeke veya jeneratör girişi yok

8 tane akü var akü gruplarını tek tek devre dışı bıraktım olmadı,
invertere panelden gelen uçları söktüm olmadı,
harici şarj kontrol ünitesini söktüm olmadı,
akü girişini söküp cihazı enerjisiz bırakıp tekrar bağlıyorum hata gidiyor aradan yarım saat 1 saat geçtikten sonra yeniden başlıyor
gece ve sabah ilk saatlerde problem yok
bi türlü hatayı aşamadım genelde öğleden sonraları veriyor tecrübeli ustalardan yardım rica ediyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar.
Genelde akıllı inverter larda ayar menüleri ve hata kodları birbiri ile hemen hemen aynıdır.
Tommatech marka inverter ın hata kodlarından yola çıkarak,
03: Akü voltajı çok yüksek.
51: Aşırı akım yada dalgalanma.

Şeklinde.
Kaç adet paneliniz var toplam akım değeri nedir?
İnverter şarj akım ayarı ne şekilde ayarlı o kontrol edilebilir.
Ayrıca fazla panel varsa sistemden birkaçını ayırmak mümkün ise deneme yapılabilir.
Geceleri ve sabah ilk saatlerde bu hataları vermeme sebebi akü voltajı düşük olduğu içindir.

yardımınız için teşekkür ederim
lexron lxr-280p 10 adet 280w panel var
lexron 5000w-48vdc inverter
yuasa swl2500t 8 adet akü
birde harici şarj cihazı var ama onun modelini hatırlamıyorum hafta sonu bakıcam
şarj ayar akımı hangi parametre acaba ? ve bu sistem için kaç olması gerekli

sistem 6 ay önce kuruldu yaz ayarında problem yaşamadık ama kış ayında güneş almamasına rağmen bu hata ile karşılaştık

@korkmaz_design ustam, benim panellerin ön kısımları menteşe gibi hareketli olduğundan kışın da güneşlenme süresi az olsa bile panellerin güneşi dik görecek şekilde arka/kuzey kısımlarını kaldırıyorum.

@korkmaz_design ustam, benim panellerin ön kısımları menteşe gibi hareketli olduğundan kışın da güneşlenme süresi az olsa bile panellerin güneşi dik görecek şekilde arka/kuzey kısımlarını kaldırıyorum.

panellerin yerini değiştiricem bahsettiğiniz gibi bir şey yapabilirim fikir için teşekkürler

yardımınız için teşekkür ederim
lexron lxr-280p 10 adet 280w panel var
lexron 5000w-48vdc inverter
yuasa swl2500t 8 adet akü
birde harici şarj cihazı var ama onun modelini hatırlamıyorum hafta sonu bakıcam
şarj ayar akımı hangi parametre acaba ? ve bu sistem için kaç olması gerekli

sistem 6 ay önce kuruldu yaz ayarında problem yaşamadık ama kış ayında güneş almamasına rağmen bu hata ile karşılaştık
Şarj akım ayarı ekranı 02.menüde.
Muhtemelen 48 volt inverter için 50 amper varsayılan ayardır.
50 amper den düşük seçenek varsa ustam onu deneyebilirsiniz.
91 ah 2 adet akü grubunuz var sanırım.

Arkadaşlar bendede 3-4 saat sonra 51 hatasina düşüyor sistem. Energi kaynaklarini kesip tekrar acmadan duzelmiyor 5kW akilli inverterim var 2 gurup 48 volt 100ah pil unitem var sogutma dan kaynakli galiba çati altinda diye düşündüm ilk etapta ben Şebeke ve 3 adet polikristal 250w panelim var bunlarla besliyorum sistemi. Fakat hic 24 saat çalismiyor bazen 1 saate kesiyor bazen 6 saate bir arizami var acaba anlayamadim ne yapmam lazim ?
İnverter ve Panel gorselleri ektedir
İnverter Klavuzu: https://drive.google.com/file/d/1ZbqTuqiiSWuW_rltd_eUOLV5CIPTcmzO/view?usp=drivesdk

Ekli dosyalar

• 0062E37B-DF0D-4EC8-9EE9-8895859B16E5.jpeg
    0062E37B-DF0D-4EC8-9EE9-8895859B16E5.jpeg
    79.4 KB · Görüntüleme: 11
  • D95AB68D-4E84-4C18-8DE3-E6A15A40E8F8.jpeg
    D95AB68D-4E84-4C18-8DE3-E6A15A40E8F8.jpeg
    137.7 KB · Görüntüleme: 15
akülerinizi bi ölçütürün kısa devre düşüyor olabilir, panelerden gelen voltajıda da problem yoksa
inverterin garantisi varsa servise gönderin

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri