HV9910 Kırpma Sorunu

Arkadaşlar merhaba ben aranıza yeni katıldım.İzmirde elektronik aydınlatma üzerine çalışıyorum bu zamana kadar yaptığım driver lerde zxld13.. serisi ve pt4115 gibi driver entegreleri kullandım son olarak hv9910 entegresi ile bir devre tasarladım alüminyum pcb ye fakat bir sorunla karşılaştım her ne kadar kompanent değerleriyle veya frekansıyla oynasam bile bir türlü bu sorunu çözemedim....

Sorun şu; 4 led kullanarak akımı 500 ma sınırladım

Devreyi datashette ki gibi alüminyum pcb ye dizayn ettiğimde 23,5 V ile 23,7V arasında kırpma yapıyor. Ve devre hangi voltaj da olursa olsun elimizi kaideye deydiğimiz anda kırpıyor.Devremizin datasheet ini incelediğimiz zaman 30kHz ile120kHz arası çalışıyor.402 K ohm luk direncin değerini arttırıp 750k ohm yapıp frekansı düşürdüm bu dirence paralel 100 nf kondansatör bağladığımda titreme kesildi fakat bu seferde 18 v civarı kırpma yapıyor ne yaparsam yapayım kırpmaya engel olamıyorum.

Sonuç olarak devremde kırpmalar var bunların önüne geçemiyorum.Bununla ilgili bana yardımcı olursanız sevinirim.

C3 ne işe yarıyor ?

Figür 2 veya 3 ü incele.

http://www.hmsemi.com/downfile/HV9910.PDF

Buradaki c3 kondansatörü kaideye elimizi deydiğimiz de kırpma yapıyordu osc direncine paralel attım bu kesildi o kondansatörü taksamda takmasamda devre hala normal şartlarda belli voltajlarda kırpma yapıyor sanki tam akımı sınırlama kısmında yani 500 ma sınırladıysam o seviyelerde yapıyor. Senin göndermiş olduğun linkteki datasheet teki figür 2 ve figür 3 ü inceledim benim devreyi figür 2 deki ile aynı kurdum hala kırpıyor... Aşağıda figür 3a gibi benim bağlantım fakat figür 3b gibi bağladığım zaman kırma kesildi fakat akımım düştü? Kırpma 2 sn oluyor çok az hemen düzeliyor bu şekildemi bağlamammı gerekli acaba?

İlgin için çok teşekkür ederim.

Anlattıkların garip , yanlış bir şeyler olmalı.
Elemanlarını değiştir.
Bobin uygun değildir.
Mos u değiştir , gate kapasitesi daha düşük bir şeyler kullan.
Rosc(R1) = 100kΩ ve C2 = 2.2µF ve CS = R2 = 0,33 Ω kullanıldığında yaklaşık 700mA filan olması lazım.
Başka bir yerde dene Al pcb olmasın mesela.
Dokunduğunda değişmesi göremediğin bir soruna işaret ediyor , belkide olmadık yerde bir bağlantı var.
HV9910 aldığın yeri değiştir patates baskı dolu.
Hazır driver al oradan sök dene.
Piyasadaki 350-700mA hepside aynı eleman.
Önce sabit akımla dene (fig 3a) sonra pwm denersin.

HV9910 bilindik elemandır ve işini iyi yapar ...

Forum istatistikleri

Konular
128,206
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri