Hareket Sensörünün Aydınlıkta Çalışması

arichi

Üye
Arkadaşlar amacım, bir hareket sensörünü 500x200cm lik bir dikdörtgen alanda boylamasına 250 nci cm e koymak.ortamda ışık bulunuyor ve gayet aydınlık.ben ışığı değil başka bir 220v aleti kontrol edeceğim bu sensör ile.Bu alana bir insan girdiğinde aletin çalışmasını istiyorum yani..

Şimdi ben böyle bir devre hazırladım aşağıda görmüş olduğunuz sensörü aldım denedim fakat bu sensör hareketi algıladığı zaman iletimi kesiyordu normal çalışmaları bu mu ? yani normalde kapalı bir devresi var sensörün alet full çalışıyor bişey gördüğünde kesintiye gidiyor.

Bu sorunu sensörün çıkışını bir adaptöre vererek 5 volta düşürüp 5 v lluk bir röleden tersleyerek atlattım.daha basit bir yolu var mıdır bu da bir soru fakat asıl sorum şudur.

Bu yapmış olduğum devre aydınlık ortamda muhtemelen ışığı görüyor ve hareket mi sanıyor orasını anlayamadım fakat aydınlıkta kendi kendini yeniliyor ve yine söndürmüyor.fakat karanlıkta 10 numara çalışıyor. Nasıl bir çözüm yapabiliriz.bütün sensörler böylemidir yani aydınlıkta bu iş olmaz mıdır? yoksa aydınlıkta çalışan varsa bildiğiniz önerebilirmisiniz marka model vs. olarak teşekkürler..

kapasıtıf sensor kullanabılırsın metal gormez sadece insan vucudundan etkılenıp çıkış verır bir ara arge laboratuvarında çalışma yapmıştım sonuçta yapacağım iş için uygun olmayınca vazgeçtım ama senın işini gorur yapan varsa pıyasada nette araştır bulunabılır

Alan biraz büyük ve sınırlardan girildiği anda tetik gerekli.Algılama mesafesi sıkıntılı olmaz mı?

Elindeki hareket sensörü çok kalitesiz.Normalde hareket sensörü insan vücut ısısını algılar,ona göre tepki verir.Akşam gündüz farklı davranmaz.

Bina girişine bir hareket sensörünü taktım. Hareket sensörü taktıktan sonra normal çalışıyordu. Ancak aradan bi kaç gün geçtikten sonra, bi baktım ki kendi kendine yanıp sönüyor. Düzeltiyorum tekrar anı şey bir gün sonra tekrar olmuş. Bi kaç ayar yaptıktan sonra(ışık ayarı, mesafe ayarı, süre ayarı) şimdi çalışıyor.

Yani diyeceğim o ki, aldığın sensörden kaynaklı bir durumla karşı karşıyasın.

Arkadaşlar amacım, bir hareket sensörünü 500x200cm lik bir dikdörtgen alanda boylamasına 250 nci cm e koymak.ortamda ışık bulunuyor ve gayet aydınlık.ben ışığı değil başka bir 220v aleti kontrol edeceğim bu sensör ile.Bu alana bir insan girdiğinde aletin çalışmasını istiyorum yani..

Şimdi ben böyle bir devre hazırladım aşağıda görmüş olduğunuz sensörü aldım denedim fakat bu sensör hareketi algıladığı zaman iletimi kesiyordu normal çalışmaları bu mu ? yani normalde kapalı bir devresi var sensörün alet full çalışıyor bişey gördüğünde kesintiye gidiyor.

Bu sorunu sensörün çıkışını bir adaptöre vererek 5 volta düşürüp 5 v lluk bir röleden tersleyerek atlattım.daha basit bir yolu var mıdır bu da bir soru fakat asıl sorum şudur.

Bu yapmış olduğum devre aydınlık ortamda muhtemelen ışığı görüyor ve hareket mi sanıyor orasını anlayamadım fakat aydınlıkta kendi kendini yeniliyor ve yine söndürmüyor.fakat karanlıkta 10 numara çalışıyor. Nasıl bir çözüm yapabiliriz.bütün sensörler böylemidir yani aydınlıkta bu iş olmaz mıdır? yoksa aydınlıkta çalışan varsa bildiğiniz önerebilirmisiniz marka model vs. olarak teşekkürler..
aslında h.sensörlerinde açık ve kapalı kontak hemde gece gündüz ayarı bulunmakta...
elindeki sensörün gece çok iyi çalıştığını anlatmışsın....masraf etmek istemiyorsan röleyi aç.içerisinde fotesel parçayı [2 parça var biri hareket sensörü diğeri fotosel] boya vb bişey ile kapat......:eek:

bence röle çıkışı 3 ayaklı ise normalde açık kontağı kullan hiç gerek yok terslemeye birde üzerinde karanlık aydınlık ayarını yaparsan verimli çalışacaktır kolay gelsin.

aslında h.sensörlerinde açık ve kapalı kontak hemde gece gündüz ayarı bulunmakta...
elindeki sensörün gece çok iyi çalıştığını anlatmışsın....masraf etmek istemiyorsan röleyi aç.içerisinde fotesel parçayı [2 parça var biri hareket sensörü diğeri fotosel] boya vb bişey ile kapat......:eek:

ldr yi siyah elektrik bandıyla sarıp da denemiştim fakat bi etkisini görememiştim..

bence röle çıkışı 3 ayaklı ise normalde açık kontağı kullan hiç gerek yok terslemeye birde üzerinde karanlık aydınlık ayarını yaparsan verimli çalışacaktır kolay gelsin.
klemens kutusu bunun ile aynı şekilde rölenin normalde açığını kullanayım diye içini de açtım röleyi devreye bağlarken açık ucu kesilmiş plakette delik bile yok o bacak la ilgili ,kesip oturtmuşlar.
Arkadaşlar ben zaten başka bir hareket sensörü alacağım bunun dandik olduğunu anladım fakat bu sorunları yaşamayacağım bir sensör önerebilirmisiniz diye sizlere soruyorum.
Alınca yine aynı sorun ile karşılaşmak istemiyorum.
Aydınlıkta çalışsın ve mümkün ise hareket gördüğü zaman kesime geçmesin iletime geçsin bana yeterlidir.
Var ise daha önce den kullanmış olduğunuz önerebilecek olduğunuz bir alet benim ile paylaşırsanız sevinirim..
hareket-sensoru-klemensi.jpg

resımdekı pir orijinalse madein grmany:)yanı alman malı ama çin malı kopyasıysa bılemem bu sensorler çok mukemmel ıstenılen ayarı yapabılırsın röle çıkışında emın değılım sanırım normalde açık kontak yok dıye hatırlıyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri