GES ve mahsuplaşma ?

eskici09

Üye
Hocam merhabalar , GES santrali kurdunuz kabulünü yaptınız üretime başladınız , Tüketim varsa tesis içinde kullandık , tüketim az ise fazlasını şebekeye bastık 2.8.0 değeri yazmaya başladı , mahsuplaşma kısmı nasıl oluyor kwh saatini ne kadardan alıyor bize sattığı fiyattan almıyor sanırım , tabiki satış sözleşmesi yapınca belli olacaktır fakat şuan bu durumu yaşayıp bilen var mı diye sormak istedim .

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Doğrudan konuyla ilgim yok ama duyduklarım şu şekilde

-Artık şebekeye enerji basarak para kazanmanız zor, yani anlamlı miktarlarda
-Şebekeye basılan enerji için dağıtım-iletim vs bedelleri var
-Para alamanız durumunda vergiler vs. var

yani aslında çatı GES ler artık kendi tüketiminiz için

1044 nolu Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre 2021 yılı için: Lisanssız elektrik üretiminde
"Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 24/12/2020 tarihli toplantısında; elektrik dağıtım ve görevli tedarik şirketlerinin Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinin 36 ncı maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi gereğince tahsil edeceği işlem bedelinin 2021 yılı için aşağıda yer aldığı şekilde uygulanmasına,
diğer bedel:602,7 TL
benzeri birkaç vergi var. Üşenmiyorsan aşağıdaki linkteki tüm vergileri oku.
bakınız:
https://www.epdk.gov.tr/Detay/Icerik/3-1853/luy-31-madde-kapsami-bedeller

Doğayı kurtaracağım demiyorsan yenilenebilir enerji üzerinden az da olsa para kazanman zor.
Pahalı ekipman, yüksek vergi, kazançtaki adaletsizlikten dolayı
ben de sadece hobi olarak ilgileniyorum.

Faturalama ile ilgili mhasuplaşma örneği var mıdır_? Excel üzerinden hazırlanmış bir çalışma varsa paylaşabilir misiniz.

Tabi ki Temmuz ayı ges mahsup tablomu ekledim. 1400 kwe ac tesisimize ait bilgilerdir.
Tabi ki Temmuz ayı ges mahsup tablomu ekledim. 1400 kwe ac tesisimize ait bilgilerdir.
Tabi bu tesisimde üretim tüketimden fazla olduğu için benim ilgili dağıtım şirketine keseceğim miktardır. Bu eklediğim ise 1320 kwe başka bir tesisimizdir, burada tüketim miktarının yaklaşık %40 ını karşılamaktadır. Bu yüzden faturalarımızda sadece (+/-) mahsup yapılıp kwh düşülmektedir.

Ekli dosyalar

• Temmuz-GES.xls
    34.5 KB · Görüntüleme: 27
  • temmuzges1.xls
    34.5 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye