Gerilim katlayıcılar

bagztov

Üye
Herkese merhaba iyi forumlar dilerim.
Bir gerilim katlayıcı devresi yapılırken çekilecek akımı çıkıştan elde etmek için nelere dikkat etmek gerekir?
Kondansatörün kapasitesi?
Diyotların modeli? (1N4001 - 1N4007 v.s)
Transformatörün VA ya da watt cinsinden değeri?

Gerilimi katladınızmı akımıda bölersiniz. Ne kadar güç ihtiyacınız var.

Gerilimi katladınızmı akımıda bölersiniz. Ne kadar güç ihtiyacınız var.
12V'u 2 tane 1N4001 2 tane de 680uF kondansatörle 40V dc'ye çıkarttım ama ben 24V DC elde etmek istiyordum. Elimde bobini 24VDC olan kontaklarından 220V AC gerilim geçirebileceğim bir röle var. Rölenin kontaklarından max 100W ampul geçirmek istiyorum. İlk başta 4N25 optokuplörün Fototransistöründen 220Vu geçirmekti ama datasheetinde max output voltage 70 yazıyordu o yüzden vazgeçtim.
Sonuç olarak maximum 100W ampul yakacağım. Çok yüksek bir akım değil hesaplaması varsa formülü öğretirseniz sevinirim

100 vat yük röle kontaklarından geçeceğinden katlayıcı gücünden kullanmayacak. Röle çalışma akımı kadar ihtiyaç olacak. 12 volt katlandığında 24 volt yapar kondansatör maksimumuma doluca yaklaşık 36 volt olur. Yüke gelince de yaklaşık 24 volta iner. Yaptığını katlayıcıyı kullanabilirsiniz.

Devre röleyi enerjilendirince rölenin kontaklarında 32-35V civarı görüyorum. Belki kontaklarından geçen ampul yanarken ölçersem 24V olur. Teşekkür ediyorum çok sağolun

32 volta iniyor ise trafo gücünüz yüksek demektir. Röleniz de çok düşük akım çekiyor inşallah röleniz hasar görmez. Bir müddet rölenizi kontrol edin aşırı ısınma yapıyor ise kondansatör kapasitesini düşürün.

Bence bir optokuplor ıle triak surun olsun bitsin.

Ne diye gerilim katlamayla voltaj ayarlama ile uğraşıyorsunuz?

Yada 24 voltluk roleyi neden 12 volt ile degistirip sorunu kokten çözmüyorsunuz ?

Bu durum isi yokusa surmekten baska birsey degil. Bende gerilim katlayici ile deney yapacaksiniz filan sandim.

Alin 12 volt bir role takin gecin

Elde 24 volt röle, 12 volt trafo, 2 diyot ve 2 kondansatör var ise neden olmasın.

Ortada neyi nasıl katlayıp neyle ölçtüğün yok?

12V RMS dir transformatör, yani 12 x 1,41 = 17 Vpp
2 ye katlayınca 34 Vpp olması normal.
Muhtemelen AC kademesinde ölçüm yapıyorsun?

Villard Doubler, 1 kondansatör 1 diyot ile transformatör gerilimi 2'ye katlanır:

300px-Villard_circuit.svg.png

Tabi bir diyot bir kondansatör daha ekleyip "Greinacher Circuit" (Cockcroft-Walton Multiplier)a çevirip
ripple (gerilim dalgalanmasını) engelleyebilir.
400px-Greinacher_circuit.svg.png

Resim kaynak:
http://www.wikiwand.com/en/Voltage_doubler

32 volta iniyor ise trafo gücünüz yüksek demektir. Röleniz de çok düşük akım çekiyor inşallah röleniz hasar görmez. Bir müddet rölenizi kontrol edin aşırı ısınma yapıyor ise kondansatör kapasitesini düşürün.
Rölenin ısındığını görmedim.
Elimdeki trafo şuna benzer bir şey çok güçlü değil aslında Kondasatörlerde de 35V yazıyor ama şiştiğini veya ısındığını görmedim

Bence bir optokuplor ıle triak surun olsun bitsin.

Ne diye gerilim katlamayla voltaj ayarlama ile uğraşıyorsunuz?

Yada 24 voltluk roleyi neden 12 volt ile degistirip sorunu kokten çözmüyorsunuz ?

Bu durum isi yokusa surmekten baska birsey degil. Bende gerilim katlayici ile deney yapacaksiniz filan sandim.

Alin 12 volt bir role takin gecin
elimde 12V röle var fakat kontakları 220V AC için uygun değil. Şu an bulunduğum konumun nüfusu 3000 kişi. Yani elektronik parça bulmak zor. Elimde 4N25 optokuplör var mavi renk bir diyak var bir tane de BT137 600E triyak var. Optokuplör ile triyak sürme hakkında bir fikrim yok maalesef. Eğer yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ortada neyi nasıl katlayıp neyle ölçtüğün yok?

12V RMS dir transformatör, yani 12 x 1,41 = 17 Vpp
2 ye katlayınca 34 Vpp olması normal.
Muhtemelen AC kademesinde ölçüm yapıyorsun?

Villard Doubler, 1 kondansatör 1 diyot ile transformatör gerilimi 2'ye katlanır:

Tabi bir diyot bir kondansatör daha ekleyip "Greinacher Circuit" (Cockcroft-Walton Multiplier)a çevirip
ripple (gerilim dalgalanmasını) engelleyebilir.

Resim kaynak:
http://www.wikiwand.com/en/Voltage_doubler
Hocam teşekkür ederim. Ölçümlerimi DC kademesinde yapıyorum.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,225
Kullanıcılar
450,016
Son üye
ahmedsayin

Yeni konular

Geri