Gepa ROC 200 3 Faz 1 Toprak Aşırı Akım + Tekrar Kapama Rölesi Ve Haberleşme Programı

genç arkadaş

Yönetici
Yönetici
Yönetici
GEPA ROC 200 3 Faz 1 Toprak Aşırı Akım + Tekrar kapama rölesi

GEPA ROC 200 3 Faz 1 Toprak Aşırı Akım + Tekrar kapama rölesi, elektrik üretim iletim ve dağıtım tesislerinde, trafo,havai hat, kablo, motor ve benzeri teçhizatı faz ve toprak arızalarına karşı korumak amacıyla kullanılırlar.

Özellikleri:
1-
ROC 200 3 Faz aşırı akım, 1adet toprak aşırı akım ve bir adet tekrar kapama rölesinden oluşmaktadır.
Tekrar kapama rölesi,istenildiğinde, ön panelde bulunan bağımsız bir buton yardımıyla servise alınabimekte yada servis dışı yapılabilmektedir. Tekrar kapama rölesi 3 kereye kadar olmak üzere istenilen sayıda tekrar kapama yapar.

2- Ön panelde bulunan 1 adet RS 232 portu, istenildiğinde röle ayarlarını bilgisayar yardımıyla yapmak ve röle hafızasındaki kayıtlı bilgilere ulaşmak ve onları bilgisayar ekranında görmek için konulmuştur.
Rölenin arka tarafındaki RS 485 Portu üzerinden, IEC 60870-5-103 protokolünü kullanarak uzaktaki bilgisayar sistemi ile iletişim yapabilmektedir.
RS 485 portu yardımıyla uzaktan, rölenin bütün ayarlarına erişmek, onları değiştirmek kesiciyi açıp, kapamak, bütün arıza kayıtlarına erişmek, incelemek, silmek mümkündür.

3- Röle beklemede iken ön panelinde 3 fazdan ve topraktan geçen akım değerlerini, tarih, gün ve saati göstermektedir.

4- Röle sürekli olarak kendi kendini denetlemekte,görev yapamayacak durumda alarm vermektedir.

NOT: Devamı Ekteki dosyadadır.

Ekli dosyalar

• Gepa ROC 200 3 FAZ 1 TOPRAK AŞIRI AKIM + TEKRAR KAPAMA RÖLESİ.pdf
    3.7 MB · Görüntüleme: 233
  • ROC 200 Software (ROC 200 Haberleşme programı.).rar
    777.6 KB · Görüntüleme: 142
Arkadaşlar bu roleyi kullanan var mı NEDE OLSA TÜRK MALI olakı arazide sıkıntı çıkarmıyosa ki tercihimiz bu olacaktır ilgilenen akadaşlara teşekkurler

bende GEPA RQ30 3 fazlı rektıf güç kontrol rölesi kullanmak istedim fakat basarılı olamadım.entes ile yoluma devam ediyorum.

sedat bey ne hususta basarılı olamadınız?
yani cihaz ihtiyacınıza cevap vermedi yoksa daha baska olaylarmı oldu

ibrahim bey aslında bu sorunun cvb ını size net olarak vermek isterdim ama veremiyorum işletmemizde makinalar kapalıyken reaktif yükseliyor.bunun nedenlerini arastırıken suan üstündeki rölenin tek fazdan kompanzasyon yaptıgını farkettım tavsiylerde 3fazlı röle kullanmamdan yanaydı bu konuyu formdada tartıstık.kompanzasyon konusunda aslında cokta ıyı değilim burda görüyorum diyebilirim.anladığım kadarıyla elimden geldiğince sistemde değişiklikler yapmaya calişiyorum bu arada gepa ile tanıstım:) sisteme uyarlamak istedim.sistem 460v olunca benı epey uğrastırıdı 460v 380 volta dusuren bır transformotor sardırım onu panoya monta ettım.neyse role 14 kademelı ılk ıkı kademeye 5 ve 10kvar kondansator ılave ettım.voltajlarda 525v bu arada kondansatorlerın degerlerını gırdım manuel olarak sonra roleyı devreye aldım.sürekli eksik kompanzasyon ısıgı yanıyordu.neyapsam normale donduremdım.sonra seceneklerde otomatık ogrenme modu vardı onunla sistm bostayken deneme yaptım role kendısı tum degerlerı ogrenıyor ve kendı otomatık devreye alıyordu.tmm hersey yolundaydı role normale donmus gayet guselde kompanzasyon yapıodu degerler %7 %3 gidiyordu.bakıma girdik bir hafta makinalarımız calısmadı. o arada kapasitif almıs basını gitmis %28-30lara kadar cıkmıs
sonra düzeltmeye caliştim kondansatörlerın devreye girip cıkma zamanlarıyla oynadımsada düzeltemedim.eskı röleyi yanı tekfaz üstünden kompanzasyon yapan röleyi taktım daha ilk gun farkettı tabı o arada ben kompanzasyon panosunu kapttım kapasıtıfı durdurdum reaktıf yazdırdım falan.sımdı %10 %7 bır haftada bukadar düzeldı sımdı sunu anlatmak istiyorum burda işletmede tek oldugum ıcın herseye yetişmeye calısıyorum baska sıkıntılarımızda var gepanın kapasitif degerını neden bırden bukadar yukseldıgını arastıramadım.aradaki cevırıcı trafodan olabilir yanı detaylı bı arastırma yapmadan aslında gepa hakkında yorum yapmak istemıyorum ama menulerı turkce kullanımı cok kolay bir role mutlaka işletmesınde kullanıpta basarılı kompanzasyon yapan arkdaslar vardır ıyı calişmalar

oldu çok saolun çunkı ben enveyi çeşit kompanzasyon yapmışımdır ben bi roleyi deneyım dedim (yanı bu konuda çozemicem sorun yoktur)anah bi baktım role saçmalamakta devreye alırken 7-8 parametre gırmekte vs ondan dolayı bundan sonrakı kullanacagım cihazlar hakkında araştırma yapmadım ürün kullanmak istemiyorum

kullanımı gerek röle üzerinden Türkçe menülerle
gerekse PC üzerinden (RS-485, GPRS, ethernet) oldukça kolay.

sepamdan şaşmayın arkadaşlar.

yerli malı kullanmakta fayda var. ama geliştirmek gerekiyor

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri