Güneş panelini doğrudan motora bağlamak

gog

Üye
Katılım
27 Kas 2016
Mesajlar
52
Puanları
1
Yaş
33
merhabalar,
sadece güneş varken çalışmasını istediğim bir sistem var, bunda motoru doğrudan güneş paneline bağlasam çalışır mı diye düşünüyordum, danışmak istedim. Volt sabit gelmeyeceğinden (ya da gelmeyeceğini düşündüğümden) motora zararı olabileceğini düşündüm. bunun ara bir elemanla düzenlenmesi mi gerekir?
bir de nasıl bir motor kullanmam uygun olur? basit birkaç pervaneyi döndürecek (hava akımı sağlamak için) bir motora ihtiyacım var ama özellikle yaz aylarında uzun çalışma sürelerine dayansın istiyorum. güneş paneli olarak da şöyle bir şey düşünüyorum; g.paneli
her türlü öneriye açığım,
teşekkürler
 
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

zenze

Üye
Katılım
2 Eyl 2007
Mesajlar
254
Puanları
1
Yaş
37
Bunlar birbiriyle bağlantılı şeyler. İhtiyacınızı karşılayacak motora karar verip ona uygun panel sistemi yada elinizdeki panele uygun motor mu arayacaksınız ? Buna karar verirseniz değişik yollar bulunabilir.
 
Konu Sah

gog

Üye
Katılım
27 Kas 2016
Mesajlar
52
Puanları
1
Yaş
33
sıradan basit bir 18v dc motorun gücünün yeterli olacağını düşünüyorum, linkteki panelin de böyle bir motora yeterli güç sağlayacaktır. ama bu ikisini doğrudan birbirine bağlayabilir miyim? ya da bu ucuz motorlar uzun süreli çalışmalara dayanabilir mi?
 

voerdem

Üye
Katılım
6 Şub 2019
Mesajlar
8
Puanları
1
Yaş
43
Merhaba,

Genelde turuncu renkte veya metal renkte olan 24 Volttan çalışan pompa düşünüyorsanız paneli direkt olarak bağlamanız yeterlidir. Tahmin ettiğim pompa ise, panele göre gelen güneşin durumuna, panelin gölgelenmesine göre suyun debisi değişecektir zaten. Sabah güneş görmeye başladığı andan akşam batana kadar çalışacaktır. Bu pompaların aç-kapa düğmesi yoktur. Dolayısı ile bunu da haricen siz koymalısınız.
 

serkan_48

Profesyonel Üye
Katılım
5 Ağu 2009
Mesajlar
11,107
Puanları
4,156
Yaş
41
Konum
Antalya
18 voltluk fan görmedim ama 24 voltluk bir fan kullanabilirsiniz.

siz önce işinizi görecek bir fan tesbit edin ona uygun güçte watta paneli direkt bağlayabilirsiniz. Fan güneş oldukça dönecektir. Voltaj herhangi bir nedenle düşerse bu gölgelenme yada gün doğumu batımı esnasında fanınızın devri düşecek veya duracaktır.

Dilerseniz voltajı sabitlemek için step up-down regülatör de takabilirsiniz araya ama gerek kalacağını sanmıyrum.
 

Forum istatistikleri

Konular
118,095
Mesajlar
832,075
Kullanıcılar
429,466
Son üye
Devran kılıçlar 11A

Yeni konular

Üst