Floresana uygun balast nasıl seçilir?

Ozcn

Üye
Öncelikle merhabalar. Uvc floresan ve balastlarla ilgli bir sorum olacak. Söz ettiğim lambaya uygun balast aramadan önce, lamba ile ilgili verilere bakıyordum ve sabit olduğunu düşündüğüm bir parametre dikkatimi çekti; gerilim. Ben elektrikten hiç anlamıyorum ve floresanların hemen hepsinin 220 sabit çalıştığını, balastların bu noktada voltaj üzerinde etkisinin olmadığını sanıyordum.

Acaba, görseldeki ürünler gibi floresanların çalışma voltajları bu kadar değişiklik mi gösteriyor? Canımı sıkan, dc adaptörlerdeki gibi bir adaptör alıp(özellikle büyük) amper sınırını aşmadan aynı voltajdaki bütün cihazlarda kullanamamak oldu. Uygun balast bulmak için satılan ürünlerin üzerine bakıyorum, hep 220v giriş, watt olarak çıkış gücü yazıyor ama çıkış voltajı yazmıyor. Büyük ihtimalle bilgi eksikliğinden bri noktayı kaçırıyorum, bilemiyorum. Uzun oldu ama ihtiyaca uygun balast nasıl seçilir, hangi verileri toplayıp ona uygun balastı belirleyebilirim. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 57567.jpg
    57567.jpg
    73.8 KB · Görüntüleme: 35
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
UltraViole (UV) ampul bunlar. Tüm ampul ve balastlarda Referans güçtür, balastta güce göre verilir. Diğer veriler detay bilgilerdir.

UltraViole (UV) ampul bunlar. Tüm ampul ve balastlarda Referans güçtür, balastta güce göre verilir. Diğer veriler detay bilgilerdir.
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Lambanın güce uygun balastı taktığım takdirde gerisinin teknik bilgi olduğunu söylüyorsunuz. Peki, balastların üzerinde güç aralıkları gördüm 10-20w, 30-50w gibi veya bazısında sadece 15w gibi. Güçlü balast alıp, çalışma aralığının altındaki lambalarda kullanamam veya üzerinde tam değer yazanlar sadece o güç içindir sanırım. Söylediğiniz gibi uvc lamba olduğu için etkin çalışması adına 250-280nm civarı bir dalga boyu isteniyor, yanlış bir ürünle bu dalga boyu ve şiddeti etkilenmesin istiyorum.

Mesela şu görseli nasıl okumak gerekir, üç sütun var, her birinde farklı güçler var. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 293413144_.jpg
    293413144_.jpg
    53.4 KB · Görüntüleme: 22
18w'tan 24w'a kadar olan belirtilen tipteki ampuller için uygundur demek. Akım bilgileri sadece teknik detay verileridir.

18w'tan 24w'a kadar olan belirtilen tipteki ampuller için uygundur demek. Akım bilgileri sadece teknik detay verileridir.
Teşekkürler ama dl, l, df, fc, fq gibi belirtilen kısaltmaları sormuştum, şimdi biraz baktım da benim pek algılayacağım şeyler değil ama mesela bir durumda 15w oluyor, o yüzden sordum.

Son düzenleme:
Teşekkürler ama dl, l, df, fc, fq gibi belirtilen kısaltmaları sormuştum, şimdi biraz baktım da benim pek algılayacağım şeyler değil ama o durumda mesela 15w oluyor, o yüzden sordum.
Onlar osramın ampul tipleri kataloğundan girip bakacaksınız. Bu balast bu güç ve bu tip ampullere uygundur diyor.
Bu işlerde önce ampul tipi ve gücü belirlenir sonrada ona uygun balast. Olay bu kadar basit.

Onlar osramın ampul tipleri kataloğundan girip bakacaksınız. Bu balast bu güç ve bu tip ampullere uygundur diyor.
Bu işlerde önce ampul tipi ve gücü belirlenir sonrada ona uygun balast. Olay bu kadar basit.
Ben de onları elektrikle ilgili bir olay sandım. Biraz yorucu oldu kusura bakmayın. İlginiz için tekrardan teşekkür ederim.

Ben de onları elektrikle ilgili bir olay sandım. Biraz yorucu oldu kusura bakmayın. İlginiz için tekrardan teşekkür ederim.
Estağfurullah kusur ne demek bilgi paylaşımı amacıyla burada bulunuyoruz. Ben teşekkür ederim.

.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri