Flap motoru (mixer motor) voltajı

kocausta35

Üye
Otomobilin ısıtma-soğutma sistemi tam otomatik, yani kabindeki panelden derece verilerek içerdeki hava flapları pozisyon değiştirerek iç sıcaklığı ayarlıyor(du); ancak eskiyince sorun çıkarıyor haliyle.
Kumanda paneli flap motoruna hükmedemiyor ve bir süredir işi karakucak yöntemiyle çözüyoruz, ama bir yandan da sorun çıkabilir diye düşünüyorum.
Bulduğum çözüm şu:
Flap motoruna (mixer motor) giden uçları buldum ve onları hariçten besleyerek manuel olarak konumlandırarak arabayı kışlık veya yazlık yapıyorum. Bir yönden beslediğimde flap bir yöne kayıyor ve sadece kaloriferden (sıcak) hava gelmesini sağlıyor.
Uçları ters beslediğimde bu defa flap aksi yöne kayarak sadece klima evaporatöründen hava alınmasını sağlayarak soğuk hava sağlıyor.
Bu şekilde araba ya yazlık ya da kışlık oluyor. İçerinin durumunu fan hızıyla ayarlıyoruz, sorun yok.
(Tabii ki bu işi çaresizlikten yapıyoruz, çünkü araba çok eski, bozulan parçayı bulup değiştirmek mümkün değil).
Ancak zaman içinde flap pozisyonunu bozuyor ve birkaç günde bir bu besleme işini tekrar yapmak zorunda kalıyoruz.
Besleme işini aküden 12V ile yapıyorum, flap motoru ise katalogda yazdığına göre 7V ile çalışıyor.

Şimdi merak ettiğim şu:
Ben bu flap motorunu devamlı 12V ile beslersem arıza çıkarır, bozulur mu?
Ya da, normal 12V ceryanı istenen 7V seviyesine masrafsız ve pratik şekilde nasıl indirir ve bu şekilde devamlı besleme işini tehlikesiz hale getiririm?
Bu arada, motorun çektiği akım ampermetrenin hissedemeyeceği kadar az.
(Kendisini göremedim ama step motor gibi birşey olmalı, çünkü katalogda belirtildiğine göre her iki yöne 7V ile çalışıyor, sıfır volt orta konum (intermediate), normal çalışmada devamlı gelen komuta göre bir o yöne bir bu yöne dönüp sıcaklık ayarı yapıyor herhalde)

çok eski ne? marka,modeli yaz belki akşam üzeri bir tane o marka,model otoyu parçaladılar parçaları rafa koydular...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri