FIRIN İÇİN NEM SENSÖRÜ TAVSİYESİ RİCA EDİYORUM.

ulasuzun

Üye
Arkadaşlar merhaba.
Sıcaklığın üflendiği bir kazanımız var. Bu firinın max. sıcaklığı 300 derece olacaktır fakat genelde kazan 160 derecede çalışıyor.

Bu kazanın üst kısmına nem sensörü bağlamak ve bir cihazdan bu nem değerini okumak istiyorum. Sıcaklık ve nem de okuya bilirim. Nem belirleyeceğim referans noktasına ulaştığında röle çıkışı versin altına düşerse röle çıkışımız kesilsin istiyorum.

Endanın EHTC7425 cihazını ve sensör olarakta Endanın ESHT102 cihazını seçtim.

Sizlerinde nacizane önerilerinizi öğrenebilirmiyim?

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Keşke dediğiniz gibi olsa. Sıcaklık değerine göre nem ölçümü yapılır. Fırının üstü en sıcak noktadır ve altı ile ısı/nem oranıyla hiçbir alakası yoktur. Herhangi bir toplam (Sigma) nem yüzdesi işlemek istiyorsanız fırının birçok noktasına koymanız gerekecek. Ayrıca fırın içi sirkülasyon ve yoğunlaşma noktalarını tespit etmeniz gerekecek.
Bir çiçek ile bahar gelmeyeceği gibi bir sensör ile de nemi ölçemezsiniz !

Sensör seçimin doğru mu max +60.santigrat: okuma yazıyor?

Firin icinde her bolgenin nemi ayni olmayacagi gibi nemi de birebir ayni olmayacaktir.

Sicaklikta oldugu gibi nemde de en uygun yere yerlestirilecek bir sensor ile olcum yapilabilir.

Ancak yuksek sicaklikta olcum yapacak sensor bulmak hem zor hem de masraflidir.

Yok. Sensör seçiminden emin değilim. Datasheetinde o seviyeyi okuduğumdan şüpheye düştüm. Bu yüzden burada paylaşmak istedim.

Fırın nemini daha evvel hiç okumadım. Sadece beton santrallerinde kullandım. Tabi oradada sıcaklık yok. Kumun nemini okuyordum.

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri