Fişin 2 ucunun prizden çıkan kıvılcımla bir süre sonra kararması, yanması ?

organ-ic

Üye
Arkadaşlar merhaba, evde bazı cihazların pc, adaptörü prize takarken kıvılcım çıkıyor, zamanla kararıyor ve aşınıyor fişin dişleri, çamaşır makinesi içinde aynı durum sözkonusu, pc adaptörünü yeni aldım daha 3 ay felan, ne yapmam lazım niye prize takınca kıvılcım Elektriklenme oluyor ? akım korumalı prizdede aynı durum sözkonusu.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar merhaba, evde bazı cihazların pc, adaptörü prize takarken kıvılcım çıkıyor, zamanla kararıyor ve aşınıyor fişin dişleri, çamaşır makinesi içinde aynı durum sözkonusu, pc adaptörünü yeni aldım daha 3 ay felan, ne yapmam lazım niye prize takınca kıvılcım elektriklenme oluyor ? akım korumalı prizdede aynı durum sözkonusu.

İki nedenle bu durum oluşabilir.
1) Kalitesiz prizi veya miyadını doldurmuş priz. Sürekli fişi takıp çıkarmadan priz yuvasının genişlemesi.
2) 1. maddedeki durum yoksa fişi yük altında takıyorsunuzdur. Takılır takılmaz akım çekildiği için ark yapar.

Son düzenleme:
hocama ek olarak..

bazı prizler dendiğine göre, aynı sigortaya bağlı prizler olabilir ve sigorta tarafında, ekleme buat da faz yada nötr gevşemesi olabilir mi..

2 neden goruyorum

1 pc adaptorlerinjn yapisi smps guc kaynagidir. Bu guc kaynaklarinin icinde kondansator bulunur ve bu kondansatorler ilk enerjilendiginde ciddi anlik akim ceker.bu nedenle fisi pirize takarken çat çut diye ses cikarir ark yapar.

2. Durumunuz camasir makinasi gibi yuksek guc ceken cihazlariniz piriz ek noktalari gevşek ise isinip kararir hatta yangin bile.cikarabilir. bu gevşeklik istenmeyen bir olaydir. Kaliteli piriz kullanmanizi oneririm.

prizleri yeni değiştirdim, topraklamalı priz aldım ama yine aynı cihazları yakıyor böyle olunca

Yakmaktan kasit nedir ?

Sadece karariyor mu yoksa bariz yanip kullanilamaz halemi geliyor?

yazdığım gibi tahminim gevşeklik prizde değil, sigortalara kadar her yerde olabilir, yüksek ihtimal duvarda ekleme noktası, buatta sıkıntı..

Yakmaktan kasit nedir ?

Sadece karariyor mu yoksa bariz yanip kullanilamaz halemi geliyor?
yanıyor derken 3 ay önce aldığım pc adaptörü fişinin ucu kararmış aşınmış, bir süre sonra çalışmaz hale getiriyor
yazdığım gibi tahminim gevşeklik prizde değil, sigortalara kadar her yerde olabilir, yüksek ihtimal duvarda ekleme noktası, buatta sıkıntı..
buattaki klemense bağlı kabloları söküp tekrardanmı sıkıca bağlamalıyım?

çıkartıp uçlarını kontrol edip, tekrar sıkıca bağlayın ama neyi nereden söktüğünüz karıştırmayın..

birde sigortalarda da, hatta sayaca kadar her yerde gevşeklik olabilir, sorunlu prizleri takip ederek bulmak gerek..

tamam dediğinizi bi yapıyım teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri