Ev tesisatında kaynağı bilinmeyen ses

Selamın aleyküm herkese. Aylardır çözemediğim bir sorun var evimde artık kafayı yemek üzereyim. Dubleks bir dairede oturuyorum ve tam üst kata çıkan koridorun başında şarteller var. Koridorda anlam veremediğim bir ses dalgası var. Bir uğultu şeklinde. Tabir etmek gerekirse vıhınn vıhınn vıhınn vıhınn şeklinde. Resmen evin tüm duvarlarının içinde yankı yapıyor ve ciddi manada kulaklarımı yordu bu ses. Kulak zararım artık yoruldu. Ses varken ana şarteli indiriyorum ve o dalgalı ses kayboluyor. Şarteller tek tek indiriyorum bazen nadiren buz dolaplarını indirince kesiliyor sonra yine başlıyor. Bazen derin dondurucu un fişini çekiyorum durur gibi oluyor tekrar başlıyor ses. Daha önce çok ince tiz bir ıslık sesi gibi bir ses geliyordu sigorta kutusundan usta baktı elektrik saatinde faz bilmem kaç çalışmıyor dedi ve sigorta kutusundan bir kabloyu boşa çıkardı, bir sigortadan paralel bağlama vs yaptı. Yangın vs hiçbir şey olmaz demişti. Bu arada bu ses evin kapısından apartman koridoruna çıkıyorum ben o sesi duyuyorum. Doktorların ciğer dinlediği alet var onunla duvarları dinledim ama maalesef yakalayamadım ses. Allah rızası için akıl verin. Hayatımdan bezdim resmen..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Benzeri bir durumu biz yaşadık dekanın odasında sürekli uğultuya benzer ses vardı. Elektrikleri kesince ses kesiliyordu verince 5 dakika sonra tekrar başlıyordu. Binanın statik yapısından mı yada boruların tam desteklenmemesinden mi bilmiyorum sorun borularda çıktı. Motor sesi belli bir süre sonra rezonansa girip uğultu şeklinde 3. katta net bir şekilde duyuluyordu. Motoru tespit edip devre dışı bıraktık sorun düzeldi. Yedeği farklı noktada olunca problem çıkarmadı onu çalıştırdık. Sizdeki de bence buna benzer bir durumdur.

Buzdolabı vs gibi titreşim yaratan ev aletlerinin ayakları ayarlanarak dengesi sağlanmalı. Su arıtma cihazları da ses yapabilir

Benzeri bir durumu biz yaşadık dekanın odasında sürekli uğultuya benzer ses vardı. Elektrikleri kesince ses kesiliyordu verince 5 dakika sonra tekrar başlıyordu. Binanın statik yapısından mı yada boruların tam desteklenmemesinden mi bilmiyorum sorun borularda çıktı. Motor sesi belli bir süre sonra rezonansa girip uğultu şeklinde 3. katta net bir şekilde duyuluyordu. Motoru tespit edip devre dışı bıraktık sorun düzeldi. Yedeği farklı noktada olunca problem çıkarmadı onu çalıştırdık. Sizdeki de bence buna benzer bir durumdur.
Borular dediğiniz tam olarak ne borusuydu acaba?
Buzdolabı vs gibi titreşim yaratan ev aletlerinin ayakları ayarlanarak dengesi sağlanmalı. Su arıtma cihazları da ses yapabilir
Yaptım hocam hepsini ama maalesef geçmedi.

Forum istatistikleri

Konular
128,127
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri