Esp8266 ile rgb led kontrolü mosfet sorunu

rufneck

Üye
Merhaba öncelikle herkese
Ben 5 metrelik rgb led, 3 tane IRFZ44N mosfet ve esp8266 aldım bunları tasmota arayüzü ile çalıştırmak istiyordum. Aşağıda verdiğim resimdeki gibi bağlantılarını yaptım. Tasmota arayüzünde de ayarlamasını yaptım. Mosfetler çalıştığı andan itibaren bir anda ısınıyor hatta 2 dakikadan sonra dumanı çıkıyor. 5 metre ledin bu kadar yük sağlayacığını zannetmiyorum lede giden bağlantı 12 v 2 amper. Bağlantıların tamamının doğru olduğuna eminim renkleri de denedim doğru çalışıyor. Mosfet ısınmasının sebebini anlayamadım araştırdım ama bir sonuca da ulaşamadım bana bu konuda yardımcı olur musunuz?
led.jpg
led modülü tasmota.png

Bağlantılar doğru ama Esp'deki 3.3 V ile mosları yeterince süremiyorsunuz. Moslar lineer bölgede kaldığı için yanıyorlar.
TC4427/8 gibi bir low side sürücü kullanıp mosları 12V ile anahtarlayın.

Bağlantılar doğru ama Esp'deki 3.3 V ile mosları yeterince süremiyorsunuz. Moslar lineer bölgede kaldığı için yanıyorlar.
TC4427/8 gibi bir low side sürücü kullanıp mosları 12V ile anahtarlayın.
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. TC4427/8 bu modülü alsam nasıl bi bağlantı şeması yapmma gerekecek.
Veya mosfetleri lojik tip ile değiştirin. mesela irl530 , irl 540 vb.
Bu mosfet türü benim sorunumu kesin olarak çözer mi?

sürücüyle uğraşma hocam irl540 al doğrudan esp8266 ya bağla.

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. TC4427/8 bu modülü alsam nasıl bi bağlantı şeması yapmma gerekecek.

Bu mosfet türü benim sorunumu kesin olarak çözer mi?
irfz44 ten daha ugun olur . belki biraz ısınabilir. irl nin pdf sini indir. uyguladığın Vgs voltajında drain akımı 2 amperden büyükse sorun olmaz.

@kesmez, @FakirMaker

5V luk Arduino olsa neyse de 3.3V ta önerdiğiniz moslar miller düzlüğüne bile ulaşamıyor görünüyor datasheet'e göre.
Ayrıca ESP8266'nın max12 mA pin akımıyla gate kapasitesi 3V'a ne kadar zamanda ulaşacak.?

İşin içinde PWM varsa sürücüsüz bir tasarım hiç yapmadım.
Ben mi boşuna abartıyorum, merak ettim.
Önerdiğinizi gerçekte hiç denediniz mi?

1611936392661.png

Vgs 2v da Id akımı 4-5 amper civarı. 2,5 v da 2 amper civarı.

H
@kesmez, @FakirMaker

5V luk Arduino olsa neyse de 3.3V ta önerdiğiniz moslar miller düzlüğüne bile ulaşamıyor görünüyor datasheet'e göre.
Ayrıca ESP8266'nın max12 mA pin akımıyla gate kapasitesi 3V'a ne kadar zamanda ulaşacak.?

İşin içinde PWM varsa sürücüsüz bir tasarım hiç yapmadım.
Ben mi boşuna abartıyorum, merak ettim.
Önerdiğinizi gerçekte hiç denediniz mi?
Haklısınız az önce baktım 3.3v a uygun değilmiş. Pwm gibi bir işlem gerekmediği için gate drivera gerek yok yine de. Sıradan bi tarnsistörle hem gerilim hem akım sağlanabilir mosfet için.

İşin içinde pwm var. Pwm olmaksızın nasıl renkleri karıştıracaksınız.?
Ben kırpışma vs olmasın diye 200Hzdir diye tahmin etmiştim. Yeni sürümünde yaklaşık 1KHz imiş varsayılan PWM frekansı. Düşürülebilir tabii.

@kesmez, Hocam tahminen gereken akım kanal başına max2A falandır. Burası tamam da. Yaklaşık 1nF gate kapasitesi 12mA ile ne kadar sürede şarj olur. Ve gerilim Miller düzlüğünü geçmeye bile yetmiyorsa tamamen lineer bölgede çalışmayacakmı mos.

Amacım tartışmak değil. Dediğim gibi denenmiş olup olmadığını merak etmiştim.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri