ESP32 RTC İle Saniye Saymak

agca17

Üye
Arkadaşlar merhaba,
ESP32 ile dahili RTC'ye NTP ile tarihi yükleyip ordan saniye döngülü motor çalışması yapmak istiyorum fakat RTC'den char veritipinde olan değişkenleri int tipine değiştirme konusunda takılı kaldım yaptığım araştırmalarda bir sonuç elde edemedim yardımcı olabilcek veya örnek kaynak veya konu söyleyebilicek birisi olursa çok sevinirim.

NTP ile arada bir zaman güncellenerek ek bir rtc'ye gerek kalmayabilir. Çok hassas bir durum yoksa.

ESP32 min rtc modülü hassas değildir ve dış etkilerle çabuk bozulur. Eğer hassasiyet istiyorsan ds1307 gibi bir modülü hariçten bağlanan gerekir. Hem elektrik yokken bile hatırlar zamanı. Eğer dahili rtc yi kullanacaksan ESP32, kitaplıkları var bunun için. Aşağıdaki örneği inceleyebilirsin.

https://www.theelectronics.co.in/2022/04/how-to-use-internal-rtc-of-esp32.html?m=1
Şöyle izah edeyim %1 lik bir hata göz ardı edilebilir ama bozulur dediğiniz çalışmaz hale gelirse olmaz malesef.
NTP ile arada bir zaman güncellenerek ek bir rtc'ye gerek kalmayabilir. Çok hassas bir durum yoksa.
NTP devamlı güncelleyecek zaten RTC'yi ama sorun bunların saniye ve dakika kısmını char formatında alması aslında değiştirmek düşününce kolay geliyor ama aklıma bir şey gelmedi bir türlü

Neyi nasıl okuduğunu bilmeyince çevirme konusunda da yardımcı olamıyoruz. Kodu paylaşırsan çözümü gelecektir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri