Eski HMI dan yeni hmi panele program taşıma

Lord_Ares

Üye
Merhaba, HMI yenilemek istiyorum. Eski windows Ce sistemli SIMATIC HMI Panel daki programı, yeni alacağım 10 inc windows Ce sistemli hmi taşımak istiyorum. Bu mümkün mü.. Nasıl yaparım nelere dikkat etmeliyim ? Prosave gibi bir programla yedek alıp yeni olana atmam yeterli olurmu ? Veya eski panellerin imajlarını alıp yeni panele yazarak mı yapılabilir ? Bilginizi paylaşırsanız sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Şimdi anladığım kadarıyla PC tabanlı iki hmi arasında geçiş yapacaksınız .

Prosave ile eski ekranın imajını alıp aynı model bir ekrana kopyalayabilirsiniz .

Başka bir model ekrana geçmek için eski ekranın proje dosyasına ihtiyacınız var.

Eski ve yeni ekranın kodlarını paylasirmisin

Programı ben yazmadığım için proje dosyası bende yok. Bir adet 7 inc aldılar. Bir tanede 10 inc gelecek
eski ekran shamatic ktp 400 ve 700

yeni ekran​

Lilliput PC-746 7" S3C2416 128MB 512MB Windows Ce Panel Pc​

Farklı marka model için proje dosyası şart ise bizim iş olmaz gibi. İşletim sistemiyle birlikte imaj alınıp yeni cihaza atılabilir mi

Son düzenleme:
Eski ktp ekranların imaj dosyalarını ancak ayni marka model ekranlara kopyalayabilirsiniz.

Proje dosyası varsa , yine aynı marka baska uygun ekranlara dönüştürebilirsiniz.
( Bunun adı migration)

Başka marka model ekrana geçmek istiyorsanız, eski ekranin proje dosyasıni açıp ekrandaki elementlere tek tek bakarak yeni ekranda proje yazmalısınız.

Bu lillitup dediğiniz ekranla böyle biseyi hiç duymadım.

Emeğinize sağlık güzel açıklamışsınız. Olmamasının nedenini düşünüyorum.
1) işletim sistemine özgü sorunlar (donanım sürücülerinin farklı olması)
2) Projenin işletim sistemi ve donanıma bağlı dosyalar veya özellikler tanımlaması
işletim sisteminden kaynaklı sorunları geçebileceğimi düşünüyorum ama projeden kaynaklı ise ( derleme sırasında belirtilen ekran modeli gibi..) dediğiniz gibi projeyi decompile edip ilgili dosyalarda değişiklik şart.

Anladığım kadarıyla hmi ekranlara yazılan programlar normal windowslardaki gibi evrensel değil. Herhangi bir bilgisayarda çalışamıyor. yeni ekranı, eski ekran gibi simule etmeli (örnek ktp 700 ekranı ktp400 gibi göstermek ) veya yeni proje yazılmalı.

siemens ekranları ele alalım.
KTP , TP , ve PC tabanlı ekranları mevcut.
TP ve PC ekranlar windowsa tabanlı ama KTP ekranda emin değilim , galiba linux .
Bu ekranların donanımında profinet , profibus gibi portlar mevcut.

Proje sırasında, ekran seçiminde belki pc tarafına convert edip, senin bahsettiğin ekranında içine wincc runtime programı kurup çalıştırabilir misin emin değilim.

Ama zaten proje dosyası da yok elinde.

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri