Enkoder ile ölçtüğüm boru farklı boylarda çıkıyor.

güzel çözüm tebrik ederim
+pop

sayıb aybuluş boru yağlı olduğu için herzaman hata payı vardır. aynı problemle bende karşılaştım çözüm olarak encoderi redüktöre bağladım ve borunun geçtiği yerede bir fotosel koydum. fotosel boruyu görmediği sürece encoder bilgi gönderemez. yani boşta çalıştığı zaman testere hareket etmez ne zaman booru geçerse metre tamamlandığında testere kesim yapar. kolay gelsin.

Güzel bi çözüm yöntemi fakat biz zaten burda servo motor kullanıyoruz enkoder i bağlamamızın sebebi ise çekme makaralarında oluşan boşa dönme sıkışma problemlerini yok etmekti.Daha önce enkodersiz çalıştığımızda daha büyük problemler vardı.Yani enkoder kesilcek boruyu ölçüyor(hatalı olsada hata payı diğer sistemden az)Yine de fikirleriniz için tşk ederim...

bafral arkadaşa katılıyorum.Aynı sorun bende de oldu bende bu şekilde işin içinden çıktım.Ama bende plc ye bağlı olmadığı için çap okadar önemli değildi.Takometrenin ayarlarını değiştirdim.Malzeme olmadığı zaman sensörle encoderi devre dışı bıraktım

arkadaşım ozaman benim saç kesme makinasında kullandığım encodere yayla baskı yolunu dene.Saclar yağlı ve bozuk olsa bile sorun yaşamıyorum

Encoder için bilyeli bi aparat yap bu aparatın arasına sert yay kullan yay aparata baskı yaparak encoderin sağlıklı dönmesini sağlar .Ben bu şekilde mm cinsinden 1 mm sapma ile çalışıyorum

Encoder için bilyeli bi aparat yap bu aparatın arasına sert yay kullan yay aparata baskı yaparak encoderin sağlıklı dönmesini sağlar .Ben bu şekilde mm cinsinden 1 mm sapma ile çalışıyorum

Öncelikle teşekkürler...Ölçülecek boru iki tekerlek arasında gidiyor.Üstteki tekerlek yayla sabit bir yere bağlı fakat alttaki tekerlekten bağımsız..Şimdi yapmayı düşündüğüm-tekerlekleri yeniledikten sonra- üst tekerleği alt tekerleğe yayla bağlayıp beraber hareket etmesini sağlamak boru yamuk gelirse diye zaten hafif baskı sayesinde kayma olayını bir nebze azaltıyoruz..Sonuca ulaştığımda bilgi vericem:))

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri