Endüktif yük sürücü arızaları

eem.mi

Üye
Arkadaşlar merhaba;

Tesisimizde bulunan 80KVAR lık kompanzasyon sistemi mevcut, 5KVAR endüktif yük sürücü 3. defadır yanıyor. Sebebini bir türlü bulamadım. Bölgemizde sık sık OG tarafında bir fazın sigortasının atması sonucu AG tarafında gerilim düşümü/3 faz dengesizliği oluşuyor (L1-220V L2-57V L3-35V gibi). Gerilim düşümünden kaynaklı şönt reaktörler ya da endüktif yük sürücü arızalanıyor olabilir mi? Çözüm olarak ne önerirsiniz?
Teşekkür ederim.

Düzeltme: Ayrıca gerilim rölesi de ekledim, gerilim 190V un altına düşerse ya da 250V un üzerine çıkarsa kompanzasyon rölesinin elektriğini kesiyor. Buna rağmen endüktif yük sürücüsü yine yandı.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar merhaba;

Tesisimizde bulunan 80KVAR lık kompanzasyon sistemi mevcut, 5KVAR endüktif yük sürücü 3. defadır yanıyor. Sebebini bir türlü bulamadım. Bölgemizde sık sık OG tarafında bir fazın sigortasının atması sonucu AG tarafında gerilim düşümü/3 faz dengesizliği oluşuyor (L1-220V L2-57V L3-35V gibi). Gerilim düşümünden kaynaklı şönt reaktörler ya da endüktif yük sürücü arızalanıyor olabilir mi? Çözüm olarak ne önerirsiniz?
Teşekkür ede

Termal koruma kontağı yokmu / bağlı de-
ğilmi
Termal koruma kontağı yokmu / bağlı de-
ğilmi ?
Var ve bağlı hocam.

Markası ne ? Arıza,kavrulma şeklindemi,
bölgesel patlama şekkindemi ? Üreticisi
bu konu ile ilgili ne söylüyor ?

Son düzenleme:
Markası ne ? Arıza,kavrulma şeklindemi,
bölgesel patlama şekkindemi ? Üreticisi
bu konu ile ilgili ne söylüyor ?
Markası gruparge, bölgesel patlama şeklinde, endüktif yük sürücü çıkış tarafı patlamış siyah is rengi oluşmuş. Üreticisi ile henüz temas kurmadım.

Ciddi ve ilgili firma.Üretim hatası olmalı. Temas sağladığınızda,ilgileneceklerini umuyorum.Rölede onlarınmı ?

Ciddi ve ilgili firma.Üretim hatası olmalı. Temas sağladığınızda,ilgileneceklerini umuyorum.Rölede onlarınmı ?
Evet hocam röle de gruparge svc 12 kademeli. Firmadan memnunum aslında bence üründe de sıkıntı yok, başka bir sıkıntı var da çözemedim.

Bulunduğunuz bölgedeki temsilcinin ilgile-
ceğini umuyorum.Onu dinledikten sonra
yinede tatmin olmazsanız İstanbuldan İl-
ker beyide ( 05432066996 ) arayabilirsi-
niz.

n

niz.
İlginiz için teşekkür ederim hocam eyvallah.

Arkadaşlar merhaba;

Teşekkür ederim.

Düzeltme: Ayrıca gerilim rölesi de ekledim, gerilim 190V un altına düşerse ya da 250V un üzerine çıkarsa kompanzasyon rölesinin elektriğini kesiyor. Buna rağmen endüktif yük sürücüsü yine yandı.
svc lerin hepsi mi yoksa sadece birisimi hep ayni faza ait svc mi yaniyor trifaze kondansator bataryalarinizin birinde veya birkacinda fazin birisi acik devre dolayisi ile role asiri kapasitif ile acik fazi kompanze etmeye calisirken normal olan fazlarda da asiri kapasitifi svc ile dengelemeye calismakta bu sebeblede svc asiri yuklu ve surekli calismakta olabilir bu da svc nin yanmasina sebebiyet verir svc 5 kvar demissiniz dusuk geliyor olabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri