Elektroniğe Sıfırdann Başladım. Yardım ve Tavsiyelerinizi Bekliyorum

Öncelikle herkese merhabalar, forumda yeniyim ve ilk konum. Ben Elektronik Haberleşme Teknolojisi 1. sınıf öğrencisiyim. Sizlere danışmak istediğim birkaç konu olacak.

İstanbul'da okuyorum ama okulun adını vermek istemedim çünkü teknik bilimlerde eğitim olarak gerçekten eksilerde olan bir okul. Tekniker adayına elektrik ve elektronikle ilgili dersleri hocaların PDF'ten okuyup dersi anlatması tamamen rezil bir durumdur. Asıl hedefim mühendisliğe geçiş yapmak olsa da lisans programlarına geçiş yapmadan önce sadece teoriyi değil uygulamada da bir şeyler öğrenmek istiyorum (dediğim gibi Eylül'de başladık okula ve bir kez olsun laboratuvara girmedik).

Anadolu lisesi çıkışlı olduğum için sıfırdan işe adım atmaya karar verdim ve ufak çaplı araştırmalar sonucu KodLab yayınlarının Elektronik Devre Elemanları ve C++ kitabını aldım. Daha yolun başındayım ve bu kitaplar dışında herhangi bir kaynak önerinizi veya yapmam gerektiğini düşündüğünüz herhangi bir öneriyi duymak isterim. Bunların dışında pratik olsun diye devreler yapmak istiyorum. Hangi devre elemanlarını almalıyım ve en uygun fiyata nereden temin edebilirim ?

Kısacası nasıl bir yol izlemeliyim ?

Her türlü önerilerinize açığım ve vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

C++ öğrenmen gayet iyi.Otomasyona ilgin var sanırım.Bence Python dilini de listene ekle...Mükemmel bir heves..Peşini asla bırakma..Gideceğin bölümü tek tut otomasyon mühendisliğine git bence..Maddi olarak mükemmel bir kazanç kapısı kanaatindeyim..Yanlışım eksiğim hatam olabilir bende yolun başındayım.Modlarımızdan tecrübeli arkadaslardan özür dilerim eğer varsa..

C++ öğrenmen gayet iyi.Otomasyona ilgin var sanırım.Bence Python dilini de listene ekle...Mükemmel bir heves..Peşini asla bırakma..Gideceğin bölümü tek tut otomasyon mühendisliğine git bence..Maddi olarak mükemmel bir kazanç kapısı kanaatindeyim..Yanlışım eksiğim hatam olabilir bende yolun başındayım.Modlarımızdan tecrübeli arkadaslardan özür dilerim eğer varsa..

EE, Haberleşme ve Otomasyonu kesinlikle tercih listeme yazacağım lakin hangisine öncelik vereceğime daha karar veremedim. Ayrıca C++ 'ı detaylarıyla öğrendikten sonra büyük ihtimalle Phyton öğreneceğim. Şuan amacım temel elektrik ve elektroniği öğrenmek. Biraz tecrübe edindikten sonra dikkatimi çeken ve en çok yatkın olduğum lisans programına yöneleceğim.

Yabancı diliniz varsa bu dersi (3 bölümden oluşuyor) almanızı tavsiye ederim.

Kitap olarak da uygulamaya yönelik 'Make Electronics' kitabının Türkçesi çıkmış.

Elektroniği mühendislik seviyesinde öğrenmek istiyorsanız bu dersler için gerekli türevli denklemler, karmaşık sayılar gibi matematik konularını da öğrenmekte fayda var.

Son düzenleme:
Nejdat Delioğlu abiye hastayım mesela :) böyle ufak bir atölye ile işe başlayabilirsin. Sevmediğim hatta uyuz olduğum elektroniği bana bu adam sevdirmeye başladı :)

Yabancı diliniz varsa bu dersi (3 bölümden oluşuyor) almanızı tavsiye ederim.

Kitap olarak da uygulamaya yönelik 'Make Electronics' kitabının Türkçesi çıkmış.

Elektroniği mühendislik seviyesinde öğrenmek istiyorsanız bu dersler için gerekli türevli denklemler, karmaşık sayılar gibi matematik konularını da öğrenmekte fayda var.

Yabancı dil olarak B2 seviyesindeyim, dilimi biraz daha geliştirdiğimde kesinlikle izleyeceğim. Kitap tavsiyeniz içinde teşekkür ederim, alacağım yakın zamanda.

Bana da bir kitap tavsiyesinde bulunun.
Su anda mgepin ac akim esaslari dc akim esaslarini okuyorum. Atomun yapisi elektron akisi felan iste o kisimlari okuyorum

Öncelikle herkese merhabalar, forumda yeniyim ve ilk konum. Ben Elektronik Haberleşme Teknolojisi 1. sınıf öğrencisiyim. Sizlere danışmak istediğim birkaç konu olacak.

İstanbul'da okuyorum ama okulun adını vermek istemedim çünkü teknik bilimlerde eğitim olarak gerçekten eksilerde olan bir okul. Tekniker adayına elektrik ve elektronikle ilgili dersleri hocaların PDF'ten okuyup dersi anlatması tamamen rezil bir durumdur. Asıl hedefim mühendisliğe geçiş yapmak olsa da lisans programlarına geçiş yapmadan önce sadece teoriyi değil uygulamada da bir şeyler öğrenmek istiyorum (dediğim gibi Eylül'de başladık okula ve bir kez olsun laboratuvara girmedik).

Anadolu lisesi çıkışlı olduğum için sıfırdan işe adım atmaya karar verdim ve ufak çaplı araştırmalar sonucu KodLab yayınlarının Elektronik Devre Elemanları ve C++ kitabını aldım. Daha yolun başındayım ve bu kitaplar dışında herhangi bir kaynak önerinizi veya yapmam gerektiğini düşündüğünüz herhangi bir öneriyi duymak isterim. Bunların dışında pratik olsun diye devreler yapmak istiyorum. Hangi devre elemanlarını almalıyım ve en uygun fiyata nereden temin edebilirim ?

Kısacası nasıl bir yol izlemeliyim ?

Her türlü önerilerinize açığım ve vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle Tebrikler kardeşim. Sizin nesilde az bulunan bir farkındalık göstermişsin.

Naçizane tavsiyeme gelince bir işi öğrenmenin en iyi yolu pratiğini yapmaktır.Bu açıdan bakınca kendine (öğrencisin maddi durumunu zorlayabilir ama) bir havya ve multimetre temin etmekle başla.Özellikle ölçeme konusunu (Multimetreden osiloskopa kadar) iyi öğren.

Zamanla devre yapmaya başlarsın.Bir paket sigara parasına (umarım içmiyorsundur) bir dolu elektronik malzeme alıp basit ve orta düzey devre kurabilirsin.Hatta bir süre sonra arkadaş çevrenin ödevlerini işlerini v.s yaparak kendine finans bile sağlaman mümkün.

Okulda fırsatın olursa (hatta fırsatları zorla olması için) projelerde aktif görev al.

Birde elektronikte arıza tespit işini iyi öğren.

ve unutma bu işler süreç işidir.Bir günde bir ayda olmaz her gün üzerine koyarak devam edersen bir kaç sene sonra geldiğin noktaya sen bile şaşırırsın.

Son olarak mühendislik hedefinden vaz geçme.

Türkçe ise o bahsettiğim kitap 'Make Electronics' gayet güzel. Ben de biraz eski basım ingilizcesi vardı.

Daha başka da elimde oldukça Türkçe kitap var. Ama bunlardan açıkçası önerebileceğim pek kitap yok.

Yabancı kitaplara gelince onları da iki bölümde incelemek faydalı olabilir. Konunun kuramsal (teorik) kısmını anlatanlar, pratiğe yönelik kısmını anlatanlar.

Örneğin 'Make Electronics' tamamen bu şekilde pratiğe yönelik bir kitap. Ama mesela bir mosfetin akım gerilim ilişkisini öğrenmeniz mümkün değil.

Elektroniğin kuramsal kısmını anlatan başlangıç seviyesindeki kitapları daha iyi anlayabilmek için yüksek matematik, karmaşık sayılar gibi dersleri almak gerekebilir. Örneğin sığaç ve dirençten oluşan bir devrenin analizi için temel seviyede diferansiyel denklemlerin çözümünü öğrenmekte fayda var. Gene de derste tahmin yöntemi kullanarak bu tür bir denklemin çözümü anlatılıyor. Zaten bu sığaç için boşalma, dolma denklemlerini oluşturduktan sonra tekrar tekrar türevli denklem çözmeye gerek kalmıyor.

Sonra hatırladığım kadarıyla ileriki konularda öz direnç ('bazıları empedans diyor 'impedance' ın karşılığı olarak) hesaplamak için karmaşık sayılar öğrenmek gerekebilir.

Elektroniğin daha ileriki derslerini öğrenebilmek için matematiğin yanında başka dersler de almak gerekebilir. Örneğin kontrol kuramı ve geri besleme düzeneği ile ilgili bir ders için ön gereklilik olan dersler şu şekilde :

- Sinyaller ve sistemler
- Dinamik ve Kontrol
- Fizik 1 - 2
- Yüksek Matematik 1 - 2
- Türevli (diferansiyel) denklemler

Gördüğünüz üzere matematiğin yanında fizik, makine mühendisliği dersleri ve başka bir elektronik dersi ön gereklilik olarak verilmiş.

Giriş seviyesinde elektroniğin kuramsal kısmını anlatan kitaplara bir örnek Anant Agarwal ve Jeffrey Lang tarafından yazılmış 'Foundations of Analog and Digital Electronic Circuits' kitabı.

Bu kitaba yüz üzerinden 70 verebilirim. Anlatımında biraz akademik bir dil kullanmış. Tek başına okursanız biraz anlamakta zorlanabilirsiniz. Eğer MIT'nin 6.002x dersini alırsanız oldukça faydalı olabilir. Ancak beğenmediğim eksik bulduğum bir kısım küçük işaret modeli ile ilgili kısım. Bu bölümdeki çizim şekli çok anlaşılır değil.

Gene de fark yükselteci, işlemsel yükselteç, akım aynaları gibi her elektronikçinin alet çantasında olması gereken devrelere daha en başından giriş yapıyor. Sonra bu kitabı yazanların bilmem kaç çekirdekli μ işlemci tasarlamış MIT'nin en iyi hocalarından olduklarını unutmamak lazım.

Kitabın sonundaki sorular oldukça zor. Zaten MIT'nin genelde soruları zor. Ben 2012'de bu dersi aldığımda o zaman bize MIT'nin önceki yıllarda çıkmış sorularını vermişlerdi. Benim hatırladığım kadarıyla vize biraz zor olsa da finalde internet üzerinden ders alanlara o kadar zor sorular sormadılar. Demek istediğim kendi birebir ders verdikleri öğrencilere sanırım sordukları sorular daha zordu. Hatta hala da o sorular bende var ama yakın zamanda ayrıntılı bakmadım.

Analog elektroniğin ileriki konularında da Behzad Razavi'nin kitapları var. Zaten Razavi de dünya çapında elektronikçiler tarafından kitapları çok beğenilen bir isim.

İnternet üzerinden bu konuları da anlatıyor.

Bir de bu ikisinin arasında daha çok pratiğe yönelik ama gerektiği zaman kuramsal kısmı da anlatan kitaplar var. Bunlar belirli bir düzeye gidiyorlar ama sonra daha ileri düzeye, ayrıntıya inmiyorlar.

Practical Electronics For Inventors (Paul Scherz ve Simon Monk)
The Art of Electronics (Paul Horowitz ve Winfield Hill)

Razavi'nin derslerinden sonra güç elektroniği gibi elektroniğin farklı alanlarına yönelinebilir.

Aslında elektronik kursunda ilk dersinizi aldıktan sonra şu dersler alınabilir :
- bilgisayar mimarisi ve dijital elektronik
- sinyal ve sistemler
- daha ileri analog elektronik dersleri (Behzad Razavi dersleri)

Analog elektronik benim daha çok hoşuma gittiği için, Allah nasip ederse tekrar ettiğim ders bittikten sonra Razavi'nin derslerini almayı düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri