Elektrikli motorumun akü bağlantıları doğru mu?

denizbay1

Üye
Kısa süre önce aldığım elektrikli motosikletin akülerini bu gün kontrol ettiğimde şöyle bir bağlantı şeması ile karşılaştım;
>Bu bağlantı doğru mu?
>Ortadaki sarı kablo da bir sigorta mevcut (Bunun direkt ortadaki Akü'de olması sizce de garip değil mi?)
>Motor bu haliyle 30km/s'yi geçmiyor, bu şemayı değiştirerek hızı veya menzili arttırmak mümkün olur mu?
20201014_144707.jpg

Son düzenleme:
Bir problem görünmüyor. Sigorta tabi ki emniyet amacıyla konulur. Kisadevre durumunda yangın vs çıkmaması için. Akülerin çıkışı sarı ve siyah-beyaz kablolardir, tek kablodan güç olmaz.

Bir problem görünmüyor. Sigorta tabi ki emniyet amacıyla konulur. Kisadevre durumunda yangın vs çıkmaması için. Akülerin çıkışı sarı ve siyah-beyaz kablolardir, tek kablodan güç olmaz.
Yalnız tam ortadaki aküden sigorta almış olması garip değil mi? Bu, motorun hızını etkilemez mi? Çünkü bir akü, üstelik tam ortadaki akünün tek ucu sistemin dışında tutulmuş görülüyor!

İçin rahat edecekse bağlantıları bozmadan ortadaki aküyü al en sola koy

İçin rahat edecekse bağlantıları bozmadan ortadaki aküyü al en sola koy
Yani içimin rahat etmesi değil de, standart olarak doğru olanı hangisi onu soruyorum. Şayet bu şekilde bir sorun yoksa kalsın ama akü grubunun sağlığını olumsuz etkileyecekse, ayrıca hızı ve menzili de etkileyecekse değiştirmek istiyorum. Yoksa kalsın dediğim gibi...
@izmirli_m , @kaygısız hocalarım bakabilir misiniz? Konu da bilginizle destek olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Ölçü aletiniz yok mu? Seri bağlantıyı bilmiyor musunuz nasıl hıza veya menzile etkisi olacak?

Bağlantılarda sorun yok bir kaç nedenle bu şekilde bağlanmış olabilir. İlave yapmadan hız ve menzil arttıramazsınız. Kontrolcu sorun çıkarmazsa veya 6 akülük ile değiştirirseniz ve yer bulabilirseniz ilave bir akü ile hızınızı arttırabilirsiniz. Hevesle yapılmak istenir ama değermi kararı siz vereceksiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri