Elektrik tarifelerinde gizli indirimler

Ambitious

Üye
Patronun bir arkadaşı , bir danışmanlık şirketi ile gelerek elektrik faturamızdaki kW fiyatını düşürmek istediklerini , yaparlarsa düşen miktarın yarısını istediklerini belirttiler.Bende sudan çıkmış balığa döndüm.Bulunduğumuz ilde birkaç referans verdiler,gittim görüştüm.Bizde ayda 30000TL kara geçtik ve yarısını danışman şirkete 1 yıl boyunca veriyoruz dediler.Kafam karıştı.Bu işte tamamen prosedür olan bir takım yazışmallarla parayı vuran bu şirketlere para kaptırmak istemiyorum ama aynı zamanda faturamında düşmesini istiyorum.Peki bu tarife değişikliği ile paramız cebimizde kalacaksa bundan neden kimsenin haberi yok.Acaba bu bize tedarikçi firmanın kazığımı?Bu kadar oda var neden bunlar duruma el atmıyorlar.EMO,SANAYİ ODASI ..
Teşekkürler

nasıl olduğunu öğrenirseniz bizde bilmek isteriz.

Tarifeden kaynaklanan indirim dediğimiz zaman ;
1- İmalat yapan veya turizim teşvik kapsamındaki bir iş kolunda faaliyet gösteriliyorsa SANAYİ TARİFESİ ile % 20- 25 arası bir indirim alınabilir
2- 24 saat çalışan ve tuketiminin yoğunluğu gündüz ve gecefazla ise ÇOK ZAMANLI tarifeye geçerek 06:00-17:00 arası %10 indrimli 17:00- 22:00 arası %50 zamlı 22:00-06:00 arası %50 indirimli fiyattanenerji kullanabilinir 17- 22 arası çok az tuketimle yoğun çalışmayı geceye aktarabilme şansı var ise işletme kendi tarıfe gurubu sanayi, ise %20 sanayi indirimi gece çalıştığı için de %50 indirimli fiyattan enerji kullanır.
3-Reaktife giriyorsa KOMPANZASYON düzenlenerek ,takib edilerek reaktif bedel ödemekten kurtulur
4- Sözleşme gücü ve kullandığı yüksek ise ÇİFT TERİMLİ sözleşme yaparak sözleşme gücünü aşmadığı sürece KWh bedelini daha düşük fiyata şekebilir
5-OTOPRODÜKTÖR firmalardan sözleşme yaparak KWh bedelini %5-10 arası daha düşük fiyata enerji kullanabilir
Benim aklıma gelenler bunlar: bunların dışında bir indirim olduğunu da zannetmıyorum . Varsa da öğrenmek isterim doğrusu

moner69 arkadaşımızın vermiş olduğu bilgiler çok isabetli.Tarife uygulamalarındaki hatalar-
dan bir çoğu,müşterinin,kendi eksik bilgisinden kaynaklanmaktadır.İşin esası,göndermiş ol-
duğum uygulamadır.Bu uygulama dışında,başka bir uygulama söz konusu olamaz.Bazı iş çe-
şitleri için,teşvik uygulamaları vardır.Ödenmiş elektrik faturalarının ibrazı halinde,geri öde-
meler yapılır.Bunlar,gizli indirim değil,işi ile ilgili mevzuatları iyi takip eden bilinçli müşterile-
rin kabiliyetleridir.4 yıl önce,tarifedeki birim fiyat uyumsuzluğunu tespit ederek,tek zamanlı
tarifeden,çok zamanlı tarifeye geçerk ve hiçbir tedbir almadan,2 yıl daha ucuz elektrik kul-
landık.Fabrikasının içinde arıtma tesisi bulunan müşterinin,bu tesisteki elektriğin daha ucuz
olduğunu ve bu tesis için,ayrı abone olunabileceğini biliyor olması gerekir.Akıllı olan,akıllı
sayaç değil insandır.
Daha önce,yılda bir kereye mahsus olmak üzere uygulanan kompanzasyon tesisindeki arı-
zalar nedeniyle cezaya girme durumunun affı,bu uygulamada bahsedilmediği için kaldırılmış-
tır.Bu vesile ile,arkadaşlarımıza,bu bilgiyi de sunmuş olalım.
ÖZETLE :Tarife uygulamalarında,gizli veya açık,bu uygulama dışında,hiçbir uygulama yasal
değildir.Yasal olmamayan uygulamalar,bir süre sonra,yol,su,elektrik ! olarak geri döner.Pa-
çayı kurtarana kadar da,akılı verenler iyi niyetlerle ! yadedilir.

Ekli dosyalar

• Tarife uygulaması usul ve esasları.doc
    131 KB · Görüntüleme: 48

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri