Elektrik sayacinda islem

Mft02

Üye
S.a arkadaşlar 2 yıldır kiraci olduğum dükkana geçen hafta görevliler gelip elektrik sayacinda islem olduğu için söktüler sayaca baktığımda 2 kablo birbirine değsin diye sayacın yan tarafından bakir bir parça sokmuşlar bundan dolayı elektrik tüketimini düşürüyormuş dün elektriğimi kestiler 2012 yilindan beri kacak kullanım varmis 15 bin borç çıkardılar mülkiyet sahibi kimin yaptığını bilmiyor benden öncede 2 kiracı girmiş şimdi mülkiyet sahibi mahkemelik olmasın diye borcu odicek ama ben 2 yıldır ödediğim faturalarda ne kadar eksik ödemişim yada sayacin ne kadar eksik tüketim yaptigini tespit edebiliyorlarmi eksik ödediğim tutarı ödemek istiyorum mülkiyet sahibine.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Oyle bir tespit mümkün değil.

Yardımcı olmak istiyorsanız borcun bir kısmını ustlenebilirsiniz. Ne kadar olacağı size kalmış.

2021 den 2012 yi çıkarın 9 yıl.

15000 i 9 a bölüp 2 yıl olan karşılığı siz ödeyebilir siniz. Mantıklı matematik hesabı bu olur. 3333 TL gibi bir rakam yapar.

Sayacınız,elektronik tipmi ? Sayaçtaki bağlantı hatasının adı nedir ? Sn.emodi-
atorün görüşünü merak ediyorum.

S.a arkadaşlar 2 yıldır kiraci olduğum dükkana geçen hafta görevliler gelip elektrik sayacinda islem olduğu için söktüler sayaca baktığımda 2 kablo birbirine değsin diye sayacın yan tarafından bakir bir parça sokmuşlar bundan dolayı elektrik tüketimini düşürüyormuş dün elektriğimi kestiler 2012 yilindan beri kacak kullanım varmis 15 bin borç çıkardılar mülkiyet sahibi kimin yaptığını bilmiyor benden öncede 2 kiracı girmiş şimdi mülkiyet sahibi mahkemelik olmasın diye borcu odicek ama ben 2 yıldır ödediğim faturalarda ne kadar eksik ödemişim yada sayacin ne kadar eksik tüketim yaptigini tespit edebiliyorlarmi eksik ödediğim tutarı ödemek istiyorum mülkiyet sahibine.

Sayaç okuma programlarıyla sayacın zannedersem 1-1,5 yıla dönük endeksleri alınabiliyor. Buradan tüketimler gözlenebilir. Anlattığınız kaçak yöntemine kamalama deriz amaç akım bobinini kısa devre ederek eksik yazdırmaktır. Sayaç tamamen kaçak olmaz eksik yazar akım bölündüğünden. Eğer 1-1,5 yıllık verilere ulaşabilirseniz yorum yapılabilir. İlgili dağıtım şirketinden geçmişe dönük tüketim ektresi isteyin aylık olarak tüketimleriniz çıkar ortaya bunu sayaç verileri ile kıyaslayın.

Sayacınız, üç fazlı ise, yaklaşık 3/1 eksik yazmıs olamsı gerekir..
Birde, geri dogru faturalar incelendiğinde, anormal sarfıyat düşüşü ne zmandan başlıyorsa, o süredekı kullanıcıya fatura edılmesı gerek.

Geçmiş 2 yıldaki aylık KW harcamalarınızın aylık ortalamasını bulun.
Sayaç düzeltildikten sonraki 1. ve 2. ay KW harcamalarınızın da ortalamasını bulup 2. değerden 1. değeri çıkararak sonucu 24 ile çarparak geçmişe dönük ödenmesi gereken yaklaşık KW değerini bulabilirsiniz.
Geçmiş 24 ay elektrik faturalarınız duruyorsa ya da döküman alabiliyorsanız ay ay ortalamanız kadar ilave etmeniz mümkün. Böyle bir döküman yoksa 2 yılda gelen zamları da hesaba katarak yaklaşık bir değer hesaplanarak ödenebilir.

Arkadaş bu abonelikte girdiğinden beri sayactaki durum mevcut. Ne geçmişe dönük alınabilecek düzgün veri var. Nede başka bir bilgi.

Bu oynama kiracının girişinden de önce yapılmış. Geçmişe dönük veriler toplansa da sağlıklı veri değil.

Ancak söylediğiniz gibi bundan sonrası için bir log tutulur ama oda yaz ve kış dönemi ısıtma sogutma var ise bu durumda en az 1 yıl kayıt tutmak lazım.

Elektrik firmasının okuma servisinden bilği almanız .

Elekrtrik sözlemesi sizin adına değilse üzerinize yapmanız .
Kiracılıktan çıktığınızda sözleşmeyi iptal etmeniz .

Son düzenleme:
Gecmise dönük kw bulunabilir ama zaten eksik yazdığı için sonuca tam ulasamayabiliriz. Bu akşam söyle birşey aklıma geldi borcu kapatıp elektiriğim aktif olursa bundan sonraki faturalarıma bakıp ona gore bir değer bulabilirim diye düşündüm zaten kullandığım malzemeler sabit bilgisayar ve havya setim ışıklarımda eskisi gibi zaten ekleme azaltma yapmamışım elektronik olarak bu şekilde bir kaç ayın faturasinda bence ortalama tüketimim çıkar diye düşündüm
20211018_152417.jpg
20211018_152412.jpg

Ne kadar eksik odedigin tespt edilebilir tabiki

O bahse konu kacak elektrik isi goren kablo tekrar aktif edilir. Dukkandaki butun elektrikli aletler devre disi birakilir ve gucu bilinen bir yuk mesela utu 1 saat boyunca calistirilir.

Sayacin gosterdigi 1 saatlik harcama okunur.

Gerisi basit bir hesap. Geriye gore tukettigin elektrik zaten kayit altindadir. Ordan eksik odemen hesaplanir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri