Elektrik motoruna uygun kontaktör ve termik role seçimi

mucahit-95

Üye
Pensampermetreyle 3 fazlı elektrik motorundan her faz için yaklasık 2 ampere yakın deger ölçtüm motor boşta degildi 3 faz için 2 x kök3= 3.46 amper yapıyor bu degerlemi kontaktör ve termik role seçimi yapacagım yolsa farklı bir hesabımı var ben
Bu motpr için 3 tf 40 simens kontaltör ve ve simensin 3ua50 nin 2.5-4 amperlik termik rolesini kullanmayı düşünüyordum. Motprun etiket resminide ekledim. Benim herfazdan ölçtügüm akımın toplamda motorun ölçtügü akımın ne oldugunu bilmem lazım tam anlamıyla. Yardımcı olursanız sevinirim saygılar .

Ekli dosyalar

• IMG-20200719-WA0004.jpeg
    IMG-20200719-WA0004.jpeg
    376.5 KB · Görüntüleme: 54
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hesabınız yanlış olsa da seçtiğiniz ürünler doğru.
Hesaba Gelince
I=1500/(380*Kök3*CosQ)
I=1500/380*1,73*0,81)
I=2,81 A.

Affınıza sıgınar bi soru daha sorayım bu ı motorun çektigi toplam ampermi 3 faz dahil ben tek fazdan 2 amper ölçtüm pensampermetreden ölçtügüm anlık fegerle 3 fazdaki amperi bulamammı
Etikette nominal akımı 3.7 amper vermiş kafamı karıştırdıda

Trifaze motorlarda herhangi bir sorun olmadığı sürece her üç fazdanda eşit (bir birine çok yakın) akımlar çekilir.
3 fazın akımlarını toplamak diye birşey söz konusu olmaz... bir fazdan ölçtüğün akım motorun çekmiş olduğu akımdır.
Sizinin 2 Amper ölçüyor olmanızın sebebi motor milindeki yükün az olmasından kaynaklanıyordur.

Çok teşekkür ederim kafamdaki sorular yanıtlanmış oldu .telrar teşşekkür ederim

Pensampermetreyle 3 fazlı elektrik motorundan her faz için yaklasık 2 ampere yakın deger ölçtüm motor boşta degildi 3 faz için 2 x kök3= 3.46 amper yapıyor bu degerlemi kontaktör ve termik role seçimi yapacagım yolsa farklı bir hesabımı var ben
Bu motpr için 3 tf 40 simens kontaltör ve ve simensin 3ua50 nin 2.5-4 amperlik termik rolesini kullanmayı düşünüyordum. Motprun etiket resminide ekledim. Benim herfazdan ölçtügüm akımın toplamda motorun ölçtügü akımın ne oldugunu bilmem lazım tam anlamıyla. Yardımcı olursanız sevinirim saygılar .
Motor koruma elemanları ölçülen akım değerlerine göre değil motor etiket değerlerine göre seçilir .

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri