Elektrik aboneliği

benhur

Üye
Oncelikle merhaba, işini hakkiyla yapan ustalara selam olsun.

Kendim yaklasik 4 yildir fabrikalarin zayif akim ve otomasyon sistemleri uzerlne calismaktayim. Neredeyse hic sifir bina tesisat baglanti tecrubem olmadi. Lafi uzatmadan soruma gecmek istiyorum.

Bursada imar alani disindaki bir mevkiye bag evi tarzi 2 oda li prefabrik bir yapi yaptiriyorum. Burada elektrik su ve kanalizasyon altyapisi var. Elektrik tesisati kendim yapicam ama sayaci ben mi alicam uedas mi verecek, evden direge havai hat olarak kabloyu ben mi hazirlayacam. Kac mm2 olmasi gerekiyor. Birde yapi kacak ama burdaki yapilarin hepsi bu sekilde proje ve muhendis onayi olmadan enerjiyi nasil actirabilirim. Bilgisi olan yardimci olur ise sevinirim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sayacıuedaş verecek hatta kendisi bağlıyor,sayaç panosu artık yola bakmalı kolay okumaları için,hat en az 4x6mm2 olmalı hat önce faz ve nötr kesmeli sigortaya(en az 10ka kısa devre dayanımı olmalı),sonra 300ma kaçak akım rölesine sonra da sayaca girip eve gidecek sayaçtan sonrasına ueadaş karışmaz, eğer hattı doğrudan yer altından alamıyorsanız direğe kadar cıkartacaksanız ucuna kablo başlığı yapıp bırakacaksınız uedaş hattı bağlayacak,direk dikilmesi gerekiyorsa dikeceksiniz dağıtım şirketiyle anlaşmanıza bağlı,kaçaksa yapı kayıt belgesı alın halledin proje olmadan abonelik olmaz uedaş kontrole gelecek çünkü,ama bazen telefon aboneliği evraklarıyla elektrık bağlatma dalgası vardı hala devam edıyormu bılmıyorum telefon aboneliğiniz varsa bi sorun

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri