Diyot Frekansı

Merhaba, bir diyotun çalışabileceği max frekansı nasıl olcebiliriz? Bu değeri aşarsak osiloskopta nasıl bir grafik görürüz?

Merhaba, bir diyotun çalışabileceği max frekansı nasıl olcebiliriz? Bu değeri aşarsak osiloskopta nasıl bir grafik görürüz?
https://www.falstad.com/circuit/cir...BLMwMAOzjaPe4qMc1KIhGALtkIIdLLQAI5GWg-ACezCAA

Bu simulasyon sitesinde normal bir diyota maksimum çalışma frekansını düşürmek için paralel kondansatör bağladım. (osiloskopum yok ) :)
Simulasyon programı yüksek frekansda osiloskopu hata veriyor.
Onun değerini artırınca veya çalışma frekansını değiştirince yarım dalga yerine tam dalga geçirmeye başlıyor.
Diyotun çalışma frekansını iç kapasitesi ile iç direnci belirliyor. İç dirençde diyotun içinden geçen akıma göre değişiyor. Daha yüksek frekansda diyotun bağlantı kablolarının endüktansıda etkiler.

Her diyotun bir açma kapama kabiliyeti bulunur.

Siz bu diyota verdiğiniz frekans diyotun açma zamanından üstte kalırsa diyot açılmadan uygulanan sinyal kapanma yada sinüs ise aşağı doğru düşüş meyilinde olup diyot çıkış vermeyebilir.

Bu nedenle hızlı diyot diye adlandırılan diyotlar var.

Kolay gelsin.

Aslında amacım fırçasız bir motordan enerji üretmek 48v 60A civarlarında. Step motorda denemiştim kHz seviyelerindeydi fırçasız motorda da bu seviyelerde olabilir. Piyasada INRA70A12 diyot var bunu kullanmayı düşünüyordum. Datasheete baktım ancak belli bir frekans yazmıyordu. Aynı akımı karşılayabilecek hızlı diyot yok bunun yerine 10 tane byw29 paralel bağlamam gerekiyor

Fırcasız motor kaç devirde dönecek? O kadar yuksrk freksnsa çıkacağını sanmıyorum.

100 kv mı kW mı?

Güç önemli değil. Servis verdiğim 500 kW civarı motorlar var. O kadar yüksek frekanslı değil.

Varsa bize motor etiketini paylaşır mısınız?

kW değil İHA araçlarının pervane motorlarında kv kullanılıyor. Elektrikli model uçak, dron gibi. Örneğin 2250 kv yüksek devir dusuk güç, 500kv dusuk devir yüksek güç anlamına geliyor. Bizde elektrik üretmek için kullanacağız.

kW değil İHA araçlarının pervane motorlarında kv kullanılıyor. Elektrikli model uçak, dron gibi. Örneğin 2250 kv yüksek devir dusuk güç, 500kv dusuk devir yüksek güç anlamına geliyor. Bizde elektrik üretmek için kullanacağız.

Şimdi anlaşıldı. 3 fazlı motor denilince akla başka şeyler geliyor.

Evet Elektrik üretilir.

Siz yine de bu motora ait bir etiket marka model paylaşırsanız bazı bilgilere erişebiliriz.

Arama kriterlerinizi daraltayım arama yapacağınız kelimeler " ultra fast rectifier diode " olmalı.

İstediğiniz akım ve voltajda diyot bulabilirsiniz.

Mesela aşağıdaki gibi ürünler...
Screenshot_20240202-231758_Chrome.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri