Devreniz HMI/PLC ile nasıl haberleştirilir

protech

Üye
Hali hazırda bir piyasada PIC, ATMEL, ARDUINO, STM li bir çok endüstriyel kontrol kartı kullanılmakta.
Tabi konu endüstriyel olunca hemen herkes "HMI touch panel haberleşmesi var mı?" sorusu ile gelebiliyor.
Böyle durumlar için pratik bir çözüm geliştirdim bende.

Mevcut kartlara kolayca adapte edilebilen bir çözüm: "HMI entegresi".
Uzun uğraşlar sonucu kendime MODBUS RTU STACK geliştirmiştim. Bunu bir mcu içine gömüp I2c EEPROM gibi haberleşerek veri yazıp okuyoruz. Geri kalan işi yaklaşık 3000 satırlık yazılımı HMI entegresi kendi hallediyor.
Bize de daha önceden yaptığımız kartımızı 1 günde HMI Touch panel Haberleşmesine açmanın keyfi kalıyor. :cool::D

glcd si 2x16 lcd si menusu ile uğraşmak yok. Hepsi touch panelde.

pic16f873 ile Proje örneği aşağıdaki gibi.
Dileyen basic, hitech, veya herhangi bir dilde kullanarak bu kodunu yazabilir.

Devre:
XL5Va6.png

Uygulama Kodu:
Z70rLV.png

Ve test:
RoqaY7.png

Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• HMI haberlesme Kartı-14k22 demo.zip
    4.7 MB · Görüntüleme: 54
bende pic ile hmi haberleştirip birkaç projede kullandım. birşey sormak istiyorum. hmi içerisinde başka bir pencere açıldığında yada hangi pencerede olduğunu nasıl bilebiliriz? bit numarası göndererek pencere açıyorum. kullandığım hmi weintek easy view

Bravo, çok güzel çalışma. Bunu bir de ethernetle yapabilsek çok daha güzel olabilir..

En basiti bi makro ile, bir word e deger atamak. Geriside o degeri okuyup istegin isi yapmak.

bende pic ile hmi haberleştirip birkaç projede kullandım. birşey sormak istiyorum. hmi içerisinde başka bir pencere açıldığında yada hangi pencerede olduğunu nasıl bilebiliriz? bit numarası göndererek pencere açıyorum. kullandığım hmi weintek easy view
hangi pencerede olduğunu pice mi bildireceksiniz? Yanlış anlamamışsam sayfa makro olayı varsa değişimleri burada yazacağınız makro ile her değişimde pice atarsınız.

hangi pencerede olduğunu pice mi bildireceksiniz? Yanlış anlamamışsam sayfa makro olayı varsa değişimleri burada yazacağınız makro ile her değişimde pice atarsınız.

evet. HMI hangi sayfada olduğunu pic e bildirmem gerekiyor. Şuan için pencere açma isteğini gönderip o pencerenin açıldığını varsayarak hareket ediyorum ki açılıyorda. fakat geri bildirimi sürekli almak istiyorum o anki pencereden.

Çok teşekkür ederim ufkumu genişletti.
Derhal pbp versiyonu üzerinde çalışmaya başlıyorum.

konuyu hortlatıcam ama dosyalar indirilemiyor rica etsem daha önce indirmiş olan arkadaşlar tekrar yükleyebilirlermi.

evet. HMI hangi sayfada olduğunu pic e bildirmem gerekiyor. Şuan için pencere açma isteğini gönderip o pencerenin açıldığını varsayarak hareket ediyorum ki açılıyorda. fakat geri bildirimi sürekli almak istiyorum o anki pencereden.
Main,nextion marka hmi yı incelemeni tavsiye ederim,cok kolay kullanımı var.hangi sayfayı acacagını page pageno komutu ile acabiliyorsun,eger bulundugun sayfadan baska sayfaya hmi ile geciyorsan ve bunu pic e göndermek istiyorsanda,clik olayına printh sayfano komutu ile bulundugun sayfa numarasını gonderebilirsin.hatta click olayına kendin fonksiyon yazıp onuda gönderebilirsin.Ayrıca fiyatıda diger cihazlara oranla daha makul.tek kotu tarafı kasasısız,sadece ekran olması.3d printerde kasa yapmak gerekiyor.

Nextion ürününü kullanacak arkadaslara bir uyarım olacak.
Seri haberlesme portu direk olarak mcu ya baglı ve herhangibir dıs parazitte kolaylıkla bozulabiliyor.yani tamir edilebilecek hiçbirsey yok,ürün direk çöp oluyor.Çinden arm işlemcisinden istedim olumsuz cevap geldi.
Eger bu ürünü kullanacaksanız kendiniz mutlaka bir koruyucu devre ekleyin derim.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri