Devremdeki Diyot Neden Cayır Cayır Isınıyor?

suayip01

Üye
Merhabalar arkadaşlar
Resimdeki gibi bir regülatör rektifier devre yaptım motosiklette kullanmak için (konjektör); devre gayet güzel çalışmaya başladı fakat doğrultucu uf5408 diyotlar cayır cayır ısınıyorlar el yakacak şekilde, hatta kalın 2.5luk kablonun dış izolasyonunu eritmeye başladı bile iki dakikada, devre yanındaki triaklar daha az ısınıyor buna nazaran:).Halbuki diyotlar da triaklarla beraber heatsink soğutucuya temas etmekte. Fan koyacak alanım dar denerim yine de ama sormak istediğim şu diyotları yanlış mı seçtim yada neden bu kadar ısınıyor olabilir sizce? Şimdiden teşekkürler.
WhatsApp Image 2023-08-02 at 12.57.02.jpeg

6 diyot olmasının nedeni 3 fazli köprü tipi dogrultucu olmasından dolayı.

Ortada bir ısınma varsa

Bir ya akim yüksek yada gerilim yüksek. Diyotlar bundan dolayı ısınıyor. Buyuk ihtimal fazla akim geçiyor.

300 ohmluk direnç ve zener üzerinden çıkışlar kısa devre 300 ohmluk direnç oldukça küçük bir direnç. Muhtemelen zener de yanmıştır. Bu nedenle ısınırlar ve bozulurlar.

Şükür zener ile dirençleri ölçtüm sağlamlar hala zaten onlar ısınmamışlardı
Devreyi ise yabancı bir siteden almıştım triyak neden kullandılar bilmiyorum ama devre ısınana kadar çok güzel çalıştı iyi bir soğutmayla belki daha da iyi olacaktır ama alanım dar ekstra soğutmaktan ziyade
amper değerleri daha yüksek olan bir diyot kullansam ısınmayı bir nebze azaltabilir miyim? Ayrıca sizce 6 ayrı diyotla mı doğrultma önerilir yoksa 3 adet köprü diyotla fark var mıdır? Teşekkürler

Son bir kez farklı diyotlarla denemek istemiştim ama kullanımını tavsiye etmiyorsanız uymaya çalışırım, başka bi forumda sağolsun bir arkadas ducati reg rec devresi attı , öneriler için teşekkür ederim cümleten...

Faz gecikmeli tetikleme gerekmiyorsa doğrultma işlemi için şemada daire içerisine aldığım kısmı yapmanız yeterli. Diğer malzemeleri kullanmanıza gerek yok.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-08-02 at 12.57.02.jpeg
    269.3 KB · Görüntüleme: 9

Forum istatistikleri

Konular
128,206
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular