Devre elemanının adı nedir

Sharingan

Üye
Daire içine aldığım elemanın adı nedir? Fön makinesinden çıkardım, 5dk olmadan elime ısı geldi devam ettim ve 30 sn içinde çok kötü bir boğucu koku geldi çıkardım her şeyine baktım bir tek bu yanık.
IMG20210611202419.jpg
IMG_20210611_202517.jpg

O bir devre elemanı değil. Kabloları birbirine bağlayan bir kapşonlu birleştirici. Muhtemelen sıcak bir yere değdirdiğin için plastik erimiş o kadar. İçindeki kablolar biribirine temas ediyorsa ve başka bir yerde de sorun yoksa cihazın çalışması lazım.

O ek yapılan yer ama öncesinde mavi makaron olan yerde termistör olabilir. Ölçü aleti ile kontrol edin.
Termistör den kastınız termik sigorta ise onun yeri orası değildir. Rezistans tellerinin sarıldığı elyaf benzeri malzemenin üstündedir.

O bir devre elemanı değil. Kabloları birbirine bağlayan bir kapşonlu birleştirici. Muhtemelen sıcak bir yere değdirdiğin için plastik erimiş o kadar. İçindeki kablolar biribirine temas ediyorsa ve başka bir yerde de sorun yoksa cihazın çalışması lazım.
arap saçı gibi olmuş kablolar birbirine girmiş kablonun dışı ve o kapşonlu taraf erimiş fön çekerken sürekli elime ısı geliyordu demekki bundanmış ama dediğim gibi birden çok kötü bir yanık kokusu verdi çok boğucuydu, makinenin çalışmasında sorun yok ama bu saatten sonra kullanmam atarım çöpe garantisi de bitmişti zaten.

Sinyal lambası olabilirmi ?Çalıştığını anlamak için cihazın,muhtemelen neon lamba ya da led(yanınca kötü koku yapar yanma sebebi direkt voltaj alması sanki belki ondan ledden önce mavi makaronun içinde direnç var).Aslında yukarıdaki tespitlere katılıyorum kabloları birleştiren yer fakat tamir ettiğim bazı modellerde buraya sinyal lambası takılıyor zaten 0-1-2 butonun giriş kısmı .
Termik kesici rezistansın üstünde bulunur çoğunlukla ayrıca sabit termostatta olur .
Resimden anladığım bunlar biraz müneccimlik yaptıysam kusura bakmayın ,kolay gelsin.İyi akşamlar.

Sinyal lambası olabilirmi ?Çalıştığını anlamak için cihazın,muhtemelen neon lamba ya da led(yanınca kötü koku yapar yanma sebebi direkt voltaj alması sanki belki ondan ledden önce mavi makaronun içinde direnç var).Aslında yukarıdaki tespitlere katılıyorum kabloları birleştiren yer fakat tamir ettiğim bazı modellerde buraya sinyal lambası takılıyor zaten 0-1-2 butonun giriş kısmı .
Termik kesici rezistansın üstünde bulunur çoğunlukla ayrıca sabit termostatta olur .
Resimden anladığım bunlar biraz müneccimlik yaptıysam kusura bakmayın ,kolay gelsin.İyi akşamlar.
Hayır led yok makinede ve ledin kokusunu biliyorum ağır değilde keskin kokar ama bu çok ağır ve keskindi 2dk solusam 3-4 paket sigarayı aynı anda içmişim gibi olcak gibime geldi o yüzden anında kapatım çektim fişten.

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri