Delta plc pc hmi haberlesme yardim

Elektrsis

Üye
Kolay gelsin ustalar elimde dop b hmi 14 ss2 plc var. Kablo baglantilari, pcden hmi ye usb kablosu hmi den plc ye ise rs 485 kablo bagli. Plcden usb baglantisi secili hmi uzerinden nasin bir ayar yapmam gerekiyor. Baslangic olarak bir buton koyup plc y0 cikis vermek istiyorum yardimci olursaniz cok dua ederim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Kablo bağlantının doğru olduğunu varsayarsak RS-485 bağlantı için Seçenekler-Haberleşme Ayarları-Arabirim RS485 yapın ve PLC istasyon numarasını 1 yapın.PCden HMI demekle ne kasdettiniz anlamadım ama PLC-HMI arası RS485 ise resimdeki gibi olmalı.
HMI ayar.jpg

Bilgisayardan hmi ekrana usb kablosu bagli bu ayarlar zaten mevcut.

tmm da sisteminde hem pc hem hmi hem plc kullanmakmı istiyorsun buradaki mantığı çözemedim

yapmak istediğin seneryoyu tam yazarmısın? PC-PLC-HMI üçlüsünü nasıl kontrol etmeyi amaçlıyorsun?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ewt mumkun degil midir? Degilse nasil bir yol islemem gerekiyor mesela once plcye yazip ondan sonra kablolarimi degistirmem gerekiyor. K.bkmayin daha cok acemiyim. Yalniz plcye rs 232 ile baglanip giris cikis yazabiliorum. Amacim hmi bir buton koyup plc y0 cektirmek ayrintili sekilde anlatirmisiniz

Pc ile hem hmi hemde plc programladıktan sonra artık pc ihtiyacınız olmayacak o nedenle programlama işlemi bitince sistemden pc kaldırın hmı içerisinden ne yazarsanız plc artık o işi yapar

Hmı ekranına bir adet push buton koyun yazma adtesini örneğin m0 yapın plc programınada
ld m0
Out y0
Komutlarnı yazın yükleyin ilisinide

Boylece hmı ekranındaki butona bastıgınız sürece y0 çekili kalır

Şuan yoldayım yarım saate size hem hmı hem plc tarafı içim bir örnek yüklerim buraya

Anladığım kadarıyla siz bilgisayaeı sadece bu iki cihszı programlamakta kullanacaksınız başka bir işiniz yok pc ile yükşeme işi bitince pc çıkartın sistemde sadece plc ve hmı kalsın

Moderatör tarafında düzenlendi:
Peki elinizde buna benzer kucuk projeler war mi?

Proje çpk ama yoldayım mudait olunca atarım siz nasıl birsey istediğinizi yazın

Zaten wermissiniz tesekkurler ilginiz icin

Forum istatistikleri

Konular
128,122
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri