DC Motor devrini akü gerilimine göre değişmesi sorunu !!

Merhaba, bu aşamada sadece arduino ile resimdeki driver ın potasyometre girişini kullanarak motor devrini ayarlamaya çalışıyorum. Söylediğiniz gibi çalışmazsa şayet yeni birkaç yeni şey öğrenmiş olurum bunun da zararı olacağını düşünmüyorum.

..rüzgar türbini rüzgarda dönüp elektrik üretir.
Ayrı bir motor ile rüzgar türbininin jeneratör motorunu neden çalıştırmak istiyorsun..?
güneş panelin var..rüzgar panelin var.. bunların paralel çalışmasına odaklanman daha iyi olur..ikisi aynı anda veya ayrı zamanlarda çalışıp elektrik üretsin..
panelden girdin ..dc motor dedin..
arduino dan çıktın..kafamız karıştı..
benim dediğimi yap..

Merhaba, bu aşamada sadece arduino ile resimdeki driver ın potasyometre girişini kullanarak motor devrini ayarlamaya çalışıyorum. Söylediğiniz gibi çalışmazsa şayet yeni birkaç yeni şey öğrenmiş olurum bunun da zararı olacağını düşünmüyorum.
Yapmak istediğiniz şeyi kabaca bir şema ile göstermeniz daha faydalı olur. Akü, panel, motor, dinamo bunları nasıl bağlayacağınızı.

Biliyorum karışık :) arduino hakkında bir arkadaş yardımcı olacak.

Parçalar gelmeye başladı bitmiş halini ve çalışırken videosunu atacağım, ilgilenen cevap veren herkese teşekkür ederim.

Merhabalar,

Projemi gerçekleştirdim en azından artık motor devrini akü voltajına göre ayarlamam gerekiyordu ve sanırım yaptım.

Resimdeki gibi bir devre kurdum bunun için ilk önce arduino yu öğrenmem gerekti arkasından ohm kanunu falan derken sanırım bu günü kadar geldim. Daha bilmediğim çok şey olduğuna eminim sadece işime yarayacak kadar bilgi topladım ve bunlarla resimdekileri yaptım :)

Simülatörde denedim ve her şey olması gerektiği gibi çalışıyor.

Aklıma bir şey takıldı, resimde de göreceğiniz üzere aküden gelen gerilimi azaltmak için gerilim bölücü yaptım fakat doğru mu yaptım bilemiyorum 10K ve 1K dirençler kullandım. Akü 100A olduğu için bu devre soru yaratabilir mi sizce?

Ekli dosyalar

• Ali.png
    Ali.png
    169.6 KB · Görüntüleme: 22

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular