Dagitim şirketi israrla sayac okuma istegi hakkinda

dreawes

Üye
Öncelikle merhaba değerli okurlar,
Bir problemim var benim.
1 temmuzdan itibaren elektriğe zam geldi.ben haziran sonu elektrik sayac değerlerini aldım.dagitim şirketini arayıp T1, T2, T3 değerlerini gerçek değerden fazlasını söyleyip fatura oluşturdum.
Gerçek sayac değerlerinin fazlasını söyleyip fatura oluşturmak suç mu?
Dıger sorum dağıtım şirketi israrla sayac i okumak istiyorlar.evde olmama rağmen telefonla arayıp sayac okumak istiyorlar. Normal bi durum mu? Evde ben yaşıyorum, sayaçlar babanın üzerine.babam benle birlikte yaşamıyor.sayac babamin üzerine olması ve elektriği benim kullanmam suç mu?
Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
Şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Gelsin okusun, sana elektrik kimin üzerine diye mi soracak. Faturayı verip gidecek. 3-5 kw fazla söylediyse problem çıkmaz ama tutup 3 aylık tüketimi söylersen adam nooluyoruz der tabi. Okuyan kişinin birşeye takacagini sanmıyorum okur faturayı verir gider

-ben Tepsaş Enerjisa'ya defalarca yazdırdım. Hatta bir keresinde benim dediğimden çok farklı yüksek yazmışlardı. Tel ile düzelttirdim.
-30 senedir babamın adına kullanıyorum. Hatta yaylanın abonesi 40 yıl önceki kiracının adına. Öleli 20-25 yıl olmuştur. Diğer ev dedemin adına. 20 yıl önce öldü.
Bir işlem yapmak gerekmediği, ödeme vs sorun olmadığı sürece kimse umursamıyor. Hatta 2 kez sayaç değişti.
-Evin kartlı/şifreli giriş sistemine endeks elemanının kimlik kartını tanıttım. Evde kimse olmasa bile kimlikle dış kapıyı açıp girer. 3 sayacı okutur gider.

evet normal sizin okuyup verdiğiniz değerler dağıtım şirketi için geçerli olmaz dağıtım şirketi kendi elemanıyla okumak ister aboneliğinizin babanızın adına olması çok önemli değil ama resmi prosedür e göre aboneliğiniz sizin adınıza olmalı ama babanızın adına olması çok önemli değil

Ben bir kere kendim değerleri verdim çünkü eleman geldiğinde evde olmuyordum birkaç ay fatura cikmadiydi. Değerleri verdim aldılar ama ertesi gün veya aynı gün eleman okumaya geldi. Demek ki okumak istiyorlar gelsinler okusunlar

Faturaların evde oturanın üzerine olması kanunen bir zorunluluktur. Kiracı veya baba oğul her kimse kullanıyor ödeme yapmayınca sözleşme kimin üzerine ise o ödemek zorunda kalıyor. Fatura okuma olayına gelince sayaç okuma bedeli 40 tl flan adam onu vatandaşa yedirmemek derdinde. Yarın ne olur ne olmaz sen okumadın ben okudum davasına döner diye korkmuştur.

Faturaların evde oturanın üzerine olması kanunen bir zorunluluktur. Kiracı veya baba oğul her kimse kullanıyor ödeme yapmayınca sözleşme kimin üzerine ise o ödemek zorunda kalıyor. Fatura okuma olayına gelince sayaç okuma bedeli 40 tl flan adam onu vatandaşa yedirmemek derdinde. Yarın ne olur ne olmaz sen okumadın ben okudum davasına döner diye korkmuştur.
Sayaç değerlerini kafama göre fazla söylemekte (T1,T2,T3 zamanlarini) bir problem yaşar miyim dağıtım şirketi ile ?
Dıger sorum da , fatura yazmak için 40 tl istediklerinden emin misiniz hocam?

Öncelikle merhaba değerli okurlar,
Bir problemim var benim.
1 temmuzdan itibaren elektriğe zam geldi.ben haziran sonu elektrik sayac değerlerini aldım.dagitim şirketini arayıp T1, T2, T3 değerlerini gerçek değerden fazlasını söyleyip fatura oluşturdum.
Gerçek sayac değerlerinin fazlasını söyleyip fatura oluşturmak suç mu?
Dıger sorum dağıtım şirketi israrla sayac i okumak istiyorlar.evde olmama rağmen telefonla arayıp sayac okumak istiyorlar. Normal bi durum mu? Evde ben yaşıyorum, sayaçlar babanın üzerine.babam benle birlikte yaşamıyor.sayac babamin üzerine olması ve elektriği benim kullanmam suç mu?
Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
Şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

fazlasını okudum diyorsunuz bu faturayı kim takip etmiş anlamış ,israrla sayacı okumak istiyorlar.
1 - devamlı kendiniz fatura çıkartırıyorsunuz . okumacı görevli kapalı , okumamadı kodu yazıyor olmalı
şef gidin okuyun deniyor .
2 - devamlı okunamadı ise uzun zaman ise enerji satan firma kontrol hakimiyeti istiyor
3 - sayaç değerlerini fazla söylemek doğru değildir . 3-5 kw sorun yaratmaz ( yüksek kw değilse )
dağıtım firmasının 3-5 bakacak hesabını yapmaz kanısındayım .
ama
varsayımdır diyelim ( ALLAH kimseye göstermesin ) sayacnız yandı sayacın çipide ( endexleri ) okunamıyor o zaman kullanım yıllık ortalamasının endexsine göre fatura çıkar , sorun yaşarsınız .
4 - bir çok durum olabilir . tüm mahalle böyle yapıyor , şef ne iş böyle ?
5 - diğer . aylık okuma değerleri değişkenlikleri .

Faturayı fazla ödemiştim.geldiler sayac değerlerini aldılar.fatura oluşturdular.fazla parayı hesaba yatırdılar.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri