Düşük akımı yüksek akıma dönüştürme - uzanktan kumanda motor hız kontrol

fatihz

Üye
Öncelikle amacımı belirteyim, 24volt 5amperlik bir dc motoru uzaktan kumanda ile hızını kontrol etmeyi düşünüyorum, bu iş için aliexpress de bir parça buldum ama minicik bir alet 24v 5a kaldırmaz doğal olarak, bu kumandayı kullanarak nasıl bir sistem yada devre yapabiliriz ki motoru kumadan edelim? mesela yüksek güçlü bir transistöre bu küçük aleti bağlayıp çıkıştan max. 24v 5a e kadar alıp motora göndersek vs.. neler yapabiliriz?

https://www.aliexpress.com/item/Sin...216822.html?spm=a2g0o.cart.0.0.59fd3c00s5yqqx

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Linkini verdiğiniz kumandanın özelliklerinde:
Çalışma gerilimi: DC 5 ~ 24 V Çıkış akımı: tepe 12A yazıyor. Normalde işinizi görmüyor mu bu değerler?

Linkini verdiğiniz kumandanın özelliklerinde:
Çalışma gerilimi: DC 5 ~ 24 V Çıkış akımı: tepe 12A yazıyor. Normalde işinizi görmüyor mu bu değerler?

maalesef... ne gibi bir amaçla yazılmış o değerler bilmiyorum ama, 24v 5a lık motora yetmiyor, birtane alıp denemiştim, olmayacağı baştan belliydi zaten çünkü minicik bir devre, okadar yüksek akımı kaldıramaz belli, denedim hemen yandı :)
mesela elimde uzaktan kumandalı rc araç hız kontrolü için kullanılan esc denilen elektronik parçadan var, bu esc 320a ya kadar destekleyebiliyor, linkteki küçük kumanda cihazını bu esc ile ilişkilendirebilirmiyiz?

Son düzenleme:
motor olduğu için yanmıştır belki motor sürücüsü gibi bir şey baksanız daha doğru olur..

olabilir ama fiyat konusunda biraz yüksek geldi, linkini verdiğim kumandayla ekonomik birşey yapılamaz mı?

Valla o kısım beni fazlası ile aşar. Elektronik hakkında son derece yetkin büyüklerimiz ve arkadaşlarımız var onların görüşünü öğrenmek lazım.

motor olduğu için yanmıştır belki motor sürücüsü gibi bir şey baksanız daha doğru olur..
pwm dc motor sürücülerinde çevirmelii potans çevrilerek motor hızı ayarlanıyor, linkini verdiğim cihazı bu pwm motor kontrolocüsünün neresine bağlamalı acaba?

Öncelikle amacımı belirteyim, 24volt 5amperlik bir dc motoru uzaktan kumanda ile hızını kontrol etmeyi düşünüyorum, bu iş için aliexpress de bir parça buldum ama minicik bir alet 24v 5a kaldırmaz doğal olarak, bu kumandayı kullanarak nasıl bir sistem yada devre yapabiliriz ki motoru kumadan edelim? mesela yüksek güçlü bir transistöre bu küçük aleti bağlayıp çıkıştan max. 24v 5a e kadar alıp motora göndersek vs.. neler yapabiliriz?

https://www.aliexpress.com/item/Sin...216822.html?spm=a2g0o.cart.0.0.59fd3c00s5yqqx
bu linktekine benzer bir ürünü daha önce açıp kurcalamıştım. hatırladığım kadarıyla bu devrelerde ledler için özel üretilmiş entegreler kullanılıyor. yani siz bu devre ile 12 volt 1-2 amperlik bir motoru bile çalıştıramayacaksınız muhtemelen. elinizde malzeme varsa deneyip sonucu buraya yazın.

bu linktekine benzer bir ürünü daha önce açıp kurcalamıştım. hatırladığım kadarıyla bu devrelerde ledler için özel üretilmiş entegreler kullanılıyor. yani siz bu devre ile 12 volt 1-2 amperlik bir motoru bile çalıştıramayacaksınız muhtemelen. elinizde malzeme varsa deneyip sonucu buraya yazın.
zaten denedim hemen yandı, üstte de yazmıştım...

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri