Codesys yazılımı SFC Resimli Anlatım

hasanzincir

Paylaşımcı üye
Codesys yi SFC yani Sequential function chart programlama tarzındada programlayabiliyoruz ve uygulamasına göre büyük rahatlık sağlıyor.
Codesys deki SFC gayet kapsamlı olarak calısabiliyor.Asagıda yaptığımız örnek benzeri basit veya Stepler Trans içlerinede IL,LD,FDB,CFC,ST tarzdada program yazabiliyoruz.

N=Non-stored
Sadece step üzerinde aktif yapar.

R=Reset
Step üzerinde istenilen Bit i Reset yapar.

S=Set
Step üzerinde istenilen Bit i Set yapar.

L=time Limited
Step belirlenen maximum süre kadar on olur

D=time Delayed
Step işini bitirse dahi belirlenen süre kadar daha bekler.

P=Pulse
İşlem biti sadece bir program taraması kadar çalışır.

SD=Stored and time Delayed
Sart bozulsa dahi zamanı hafızalar Step işini bitirse dahi belirlenen süre kadar daha bekler.

DS=Delayed and Stored
Step işini bitirse dahi belirlenen süre kadar daha bekler ve zamanı hafızalar.

SL=Stored and time limited
Step belirlenen maximum süre kadar on olur ve zamanı hafızalar

Not:Ektede projesi mevcuttur.

Yeni bir proje acıyorum(Ben projeyi herhangi PLC configuresiz oluşturuyorum)
codessysfc01.jpg

Ana programı SFC modunda olusturuyorum.
codessysfc02.jpg

SFC sayfası önümüze geliyor.
codessysfc03.jpg

Sembol Tablosu olsturuyorum(Ben adressiz oluşturdum siz isteginize göre adreste verebilirsiniz.)
codessysfc04.jpg

Step sartlarımı olusturyorum trans yelerine geciş sartlarımı action yerlerine cıkıslarımı yazıyorum(Step tarzını Use IEC SFC olarak sectim
kolay kutulu konfigure yapabiliyor. Ayriyetten Trans ve Step Kutuları içine ST,LD,FDB,CFC tarzdada daha kapsamlı programlar yazabilirsiniz.)
codessysfc05.jpg

Library e iecsfcl.ib eklememiz gerekiyor yoksa SFC calışmaz hata verir.
codessysfc06.jpg

codessysfc07.jpg

Simulasyon görüntüsü
codessysfc08.jpg

Ekli dosyalar

• Proje.rar
    8.1 KB · Görüntüleme: 875
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba hasan bey konuyla ilgili bilginiz ve tecrubenizden yararlanmak isterim fakat diger yorumlarınızda 3s-software den programı indirebilirsiniz demişsiniz fakat başaramadım.sizde mevcutsa bir link belirleyip yolluyabilirmisiniz.

Benim programım sürekli simülasyon modda kalıyor. Bu yüzden PLC ile iletişimini yapamıyorum. Çözümü nedir acaba?

Merhabalar Sayın Hasan Zincir ;
Benim sorum, FiFO tablosu oluşturmak. Code Sys dilinde yazılabilirmi? 1024 adet 16 bitlik registere RS485 üzerinden gelen verileri geliş sırasına göre FİFO mantığı ile yerleştirmek ve bir input sinyali ile ilk gelen veriyidenbaşlayarak her input geldiğinde, başka bir RS485 hattı üzerinden göndermek. gönderdiğimiz verinin kaydını silmek. Ben bunu Mitsubishi PLC ile yapmıştım fakat onda FİFO diye bir komut vardı. CodeSys de böyle bir komut varmı? yoksada nasıl yapılabilir.

Kolaygelsin
erdtur

Codesys yazılımını bilmiyorum ama mantık olarak endirek adresleme ile yapılabilir

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri