cnc abkant-- simens cnc kontrol ünitesi

memoharici

Üye
merhaba arkadaşlar,
vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkürederim.
Saç işleme makinaları yapan bir firmada çalışıyorum normalde makinalarımızda s7-1200 plc ve ktp600 hmi kullanıyoruz ancak müşteri plc ve hmi yerine siemens kontrol ünitesi istemiş şuan bizden abkant'ı cnc kontrol ünitesi ile yapmamızı söylediler makinanın çalışma şeklini kısaca anlatayım sacı dayadığımız dayama var bu dayamaya örneğin 500.0 yazıyoruz sıfır noktasından 500 cm uzaklaşıyor (enoder ile ölçüyoruz) sacı bu eksene dayıyoruz yukardan pres iniyor sacı 500cm'den istenilen açıda kıvırıyor presin konumunu saca açı veren ekseni lineer cetvel ile ölçüyoruz daha önce cnc kontrol ünitesi kullanmadım aklımda bir çok soru var eğer yardımcı olursanız sevinirim

1-yukarıda işlemleri yapmak için cnc de nasıl bir program oluşturmamız gerekir
2-lineer cetveli (0-10v yada 4-20 ma) cnc kontrol ünitesine bağlayıp ölçüm yapabilirmiyiz.
3-servo motor+sürücü yerine enkoder+sürücü+motor kullanabilirmiyiz
4-örnek kablo bağlantıları elinizde varmı örneğin enkoder cnc'nin x1 girişine bağlanır servo x2 girişine bağlanır gibi
5-simensin hangi ürünlerini kullanmamı önerirsiniz

arkadaşım bende bir firmada bakımcı olarak çalışıyorum. bende abkant makinasının panosunu dağıttım yeniden yapmak istiyom .banad tecrübe ve bilgilerinden paylaşırsan sevinirim

servo bağlantısı.PNG servo bağlantısı

Biz arduino ile bir tane yaptik. Oldukca masrafsiz oldu.:)

2 step motor + limit switch.(dayama icin), piston posizyonu icin 1 step motor daha + 1 limit + 1 pc programi.
Su anda operatorun ve presin yaptiklarini analiz edip ihtiyaclar dogrultusunda bir program yazmaniz iyi olabilir. ilrtisim icin de serial degil de tcp_ip tavsiye ederim. Atolye tarzi alanlarda arduino nun seri iletisimi cok saglikli olmuyor.

lineer cetvel yerine cin mali data cikisi olan 30 TL lik kumpaslardan da kullanabilirsiniz.herhalde .01 hasasiyet yeterli olacaktir.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri