C# ve arduıno haberleşme

Merhaba

c# ile oluşturduğum windows form uygulamasını arduıno ile haberleştirmek istiyorum.

algoritma şu şekilde olacak.

comboboxtan usb port seçilecek
kullanıcı textbox a float türünde değer girecek
tetikleme için butona basılacak
bu girilen değeri arduıno okuyacak
step motor bu değer kadar adım atacak

nasıl bir kod yazacağımı bilmiyorum daha doğrusu kod yazdım ama her hangi bir şekilde hareket olmuyor derleyici de hata vermiyor

Seri port haberleşmesi yapacaksın nette bir ton örnek var
arduino seri port olarak görür pc

merhaba,
İnternetten araştırdım fakat video serisi çekenlerin çoğusu bildiklerini tekrar ediyor. Yani farklı bir soru geldiğinde cevap veremiyorlar.
Genelde internetteki videoların çoğusu char yani tek karakterlik değerler gönderiyor.Ama ben double türünde sayıları göndermek ve okumak istiyorum.

8bitlik katar haline dönüştürüp yollamamız
gerekli.
Belli bir formatta parçalara ayırın.
Header, data, crc ekleyip yollayın.

çok özür dilerim tarif ettiğiniz şekilde yapacak bir bilgim yok anlayamadım

İki yöntem var, birincisi ve en kolayı textbox içine yazılan float sayıyı sayı değil yazı olarak göndermek arduino tarafında bu yazıyı sayıya çevirmektir. İkincisi ise textbox içindeki yazıyı float türüne dönüştürüp byte byte ayırıp arduino tarafında birleştirmektir ama bilgisayar ve arduino nun anladığı float türü farklı olabilir. Birisi 4 byte iken diğeri 8 byte olabilir o yüzden tavsiye etmiyorum. Hangisini tercih ediyorsan ona göre çözüm üretiriz

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
C# tarafından string olarak gönderip arduinoda sayıya dönüştürmek bnm için daha kolay olacağı kanısındayım.
Fakat defalarca denememe rağmen kodları bir türlü düzgün yazamıyorum.
Yarın buradan kodları paylaşırım nerede yanlış yaptığım hakkında en ufak fikrim yok:(

Benim blogda basit bir uygulama
var, belki işinize yarayabilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri